Zapisz się do newslettera i odbierz 15% zniżki

       
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Najładniejsze imiona dla dziewczynki 2022 - zobacz listę popularnych imion żeńskich!

W życiu dorosłej kobiety nadchodzi w końcu ten dzień, kiedy spodziewa się dziecka. Dla przyszłych rodziców, którzy czekają na pierwszego potomka, jest to oczekiwanie pełne emocji, zarówno tych dobrych, jak i złych powodujących źródło zmartwień i niepokoju. Są to zupełnie normalne reakcje na to, co nieznane i w rzeczywistości zupełnie nowe. Dużo łatwiej jest spodziewać się narodzin dziecka, gdy już pewne rzeczy mamy ustalone. Jednym z takich „zadań” jest wybranie odpowiedniego imienia dla dziecka. Jest to tak naprawdę bardzo ważna decyzja. Warto poznać, jakie są najpiękniejsze imiona żeńskie i znaleźć wśród nich to idealne.

Jak wybrać imię dla dziewczynki? Czym się kierować?

Kiedy przyszła mam spodziewa się córki, odnalezienie dla niej trafnego imienia może okazać się trudnym zdaniem. Musimy zdecydować się, jakie kryterium jest dla nas najważniejsze. Ponadto istotne jest to, czy imię zostanie ustalone w ciąży, czy może po porodzie? Czasami jest tak, że rodzice nie mają żadnego pomysłu, a kiedy rodzi się dziecko od razu wiedzą, jak będzie się nazywać. Nie zmienia to faktu, że można poczytać o różnych propozycjach znacznie wcześniej.

Przy wyborze imienia dla córki rodzice zazwyczaj sugerują się albo własnymi upodobaniami, albo rodzinną tradycją. W pierwszym przypadku motywacje rodziców mogą być różne. Damskie imiona zaczerpnięte mogą być z ulubionego serialu, książki czy od znajomych. Bardzo często imię dla dziewczynki zaczerpnięte jest po prostu z rodziny — tradycją w wielu domach jest nadawanie imion po babci. Jeśli rodzice pochodzą z różnych krajów, warto wybrać imię dla dziewczynki łatwe do wymówienia w obu językach. Tu świetnie sprawdzą się krótkie imiona dla dziewczynek - znajdziecie kilka propozycji nieco niżej.

Jeśli więc stoimy przed wyborem tego, jakie imię dla dziewczynki wybrać w 2022 roku to warto przede wszystkim pamiętać, aby była to przemyślana decyzja. Ciekawe imiona żeńskie niejednokrotnie mogą być w przyszłości kłopotliwe dla naszej pociechy, np. kiedy rozpocznie swoją edukację. Dobrym pomysłem jest także wzięcie pod uwagi długości nazwiska. W przypadku tych nieco dłuższych dobrze kontrastujące będzie krótkie imię dla dziewczynki.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2021 roku - ranking

Co roku Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje ranking najpopularniejszych imion żeńskich w danym roku. Jest on pewnego rodzaju wskazówką, jakie imiona żeńskie są aktualnie "na topie" i jakich należy unikać, jeśli chcemy by nasze dziecko nosiło oryginalne imię. Analizując pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion dla dzieci nie trudno zauważyć pewnych przetasowań. Jednak mimo to wciąż są pewne imiona, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

Ranking 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek w 2021 roku

 • Zuzanna
 • Zofia
 • Hanna
 • Julia
 • Maja
 • Laura
 • Oliwia
 • Alicja
 • Lena
 • Pola

Blisko pierwszej dziesiątki znalazły się także takie imiona jak Maria, Amelia, Antonina czy Iga. W porównaniu do 2020 roku, lekki spadek popularności zaliczyła Julia, która spadła z drugiego miejsca na czwarte.

Oryginalne imię dla dziewczynki - czy USC może odmówić jego nadania?

Jak już zostało wcześniej wspomnianie - jako wybór idealnego imienia rodzice często uważają te najbardziej oryginalne. Klasyczne imiona wydają się zbyt banalne i pospolite. Jednak tu należy liczyć się z tym, że Urząd Stanu Cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeśli są one w formie zdrobniałej, mają charakter ośmieszający bądź nieprzyzwoity albo nie wskazuje na płeć dziecka. Zgodnie z artykułem 59. Prawa o aktach stanu cywilnego w takiej sytuacji kierownik wybiera dziecku imię z urzędu w formie decyzji administracyjnej z rygorem natychmiastowego wykonania.

Inną kwestią w przypadku oryginalnych imion dla dziewczynek jest ich odbiór przez rówieśników Twojego dziecka. Wiele osób ceni sobie nietypowe imiona, nadane im przez rodziców. Nie jest tajemnicą, że osoba z nietypowym imieniem jest często lepiej zapamiętana. Również w dorosłym życiu takie imię potrafi nieco ułatwić pewne kwestie, np. podczas rekrutacji. Mimo wszystko należy jednak zachować zdrowy rozsądek, aby nie narazić się na odrzucenie wniosku o nadanie imienia dla dziewczynki przez kierownika USC.

Czy istnieje lista zakazanych imion dla dzieci?

Niekiedy rodzice mogą natknąć się w internecie na listę imion zakazanych w Polsce. Warto jednak podkreślić, iż nie jest to lista zakazanych imion, a lista niezalecanych imion, przygotowana przez Radę Języka Polskiego. To właśnie zalecenia tej rady bierze pod uwagę kierownik USC podczas wydawania decyzji o nadaniu imienia dziecku

Lista imion, niezalecanych przez Radę Języka Polskiego, wygląda następująco:

 • Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
 • Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
 • Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
 • Dajana,
 • Emaus, Ewan,
 • Herrada,
 • Jaila, Joshua, Julka,
 • Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
 • Lester, Lilith, Lorina,
 • Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
 • Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
 • Ole, Opieniek,
 • Pacyfik, Pakita, Poziomka,
 • Radek, Rener, Ricardo,
 • Sofia,
 • Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
 • Una, Unka,
 • Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
 • Wilga, Wilk, William, Xymena.

Dodatkowo, RJP wydała także dokument z zaleceniami, jakich imion przyszli rodzice powinni się wystrzegać. Najważniejsze z tych zaleceń to:

 • Unikanie nadawania imion pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.
 • Unikanie nadawania imion od nazw geograficznych — Dakota, Malta, Korea;
 • Unikanie imion z archaiczną pisownią, choć tu możliwe są wyjątki w przypadku utrzymania rodzinnej tradycji;

Hiacynta, Dalia, Róża - najładniejsze imię dla dziewczynki inspirowane kwiatami

Dalia - powiedzieć, że Dalie są cierpliwe, to jak nic nie powiedzieć. Zdecydowanie nie przepadają za pośpiechem i rywalizacją. Kobiety obdarzone tym krótkim imieniem żeńskim odznaczają się pozytywnym nastawieniem do życia. Miłują naturę i radują się otaczającym je pięknem.

Hiacynta - Dla wielu osób to imię kojarzy się z Hiacyntą Bukiet, z kultowego serialu "Co ludzie powiedzą". Hiacynta pochodzi od greckiego Hyakinthos. Według mitologii greckiej młodzieniec o tym imieniu był ulubieńcem Apolla. Wskutek nieszczęśliwego wypadku zginął z ręki herosa, a z jego krwi wyrósł kwiat hiacynt. Hiacynta jest kobietą, uwielbiającą odkrywać to co nieznane. Hiacynty kochają podróżować i wszędzie jest ich pełno. Pokonywanie przeciwności losu daje im paliwo do dalszego działania.

Róża - imię to wywodzi się z języka łacińskiego, a konkretniej od słowa Rosa oznaczającego różę. Jak mówi powiedzenie "Jaka róża taki cierń". Kwiat ten dobrze oddaje charakter Róży. Potrafią być one niespokojne i nerwowe, choć jednocześnie są prawdziwymi duszami towarzystwa. Unikają flirtów, stawiając na silne i szczerze uczucie. Małe Róże są bardzo wrażliwe, nad dobra materialne stawiają uczucia.

Jagoda, Malina, Kalina - słodkie imiona dla dziewczynek związane z owocami i roślinami

Jagoda – to imię, które powstało do zdrobnienia Jadwigi. Nadawane jest dziewczynkom o charakterystycznym typie urody – jasna cera i ciemne włosy. To osoba ciekawa świata uwielbiająca podróże. Chętnie nabywa nową wiedzę – ma artystyczną duszę. Jest miłośniczką wiejskiego życia. Mimo że wykazuje się skromnością, zna swoje atuty i korzysta z nich w codziennych sytuacjach. Przyciąga do siebie ciepłem oraz harmonią.

Kalina – w języku greckim „kalos” oznacza piękna i prawdopodobnie takie jest pochodzenie imienia Kalina. To osoba nielubiąca zmian, a ceniąca stabilizację i tradycyjne wartości w każdej sferze życia. Kalina ma optymistyczne nastawienie do życia, ale na pierwszym miejscu stawia pracę a dopiero później zabawę i odpoczynek. Kalina może pochwalić się bogatym zasobem oraz zdolnościami aktorskimi.

Malina - słodkie imię Malina pochodzi od krzewu i owocu o tej samej nazwie. Malina jest kobietą subtelną i delikatną. Woli unikać bycia na świeczniku, ceniąc sobie prywatność i spokój domowego ogniska.

Obcobrzmiące imiona dla dziewczynek

Beatrycze – to łacińskie imię oznacza ta, która „przynosi szczęście”. W Polsce imię to pojawiało się już w XIII wieku. Beatrycze to imię znane w różnych państwa świata. Osoba otym imieniu jest doskonałym negocjatorem, dyplomatą. Potrafi współdziałać z innymi osobami i za to jest ceniona – potrafi budować długotrwałe relacje. Beatrycze to połączenie w jednej postaci realizmu i romantyzmu. W dzieciństwie Beatrycze jest traktowana jako postać mityczna, tajemnicza, nieprzenikniona. Używane zdrobnienia to Trusia, Betka, Beta.

Areta – imię mające korzenie w języku greckim i oznaczające „cnotę, zaletę”. Areta to kobieta, która wyznaje swoją własną filozofię, dlatego szuka towarzystwa osób podobnych do siebie. Jest aktywna i promuje wielkie idee, które chce wcielać w życie. To indywidualistka wyróżniająca się z tłumu. W młodym wieku wykazuje dystans do spraw materialnych.

Poliana – osoba, która dobrze sobie radzi w sytuacjach wymagających zaangażowania oraz skupienia. Poliana inspiruje innych do działania swoją aktywną postawą. W młodości stawia na zdobycie cennych i praktycznych umiejętności. Z łatwością buduje stabilne więzi z otoczeniem, dzięki czemu może u schyłku życia żyć w otoczeniu przyjaznych jej osób.

Georgina – to żeński odpowiednik męskiego imienia Georg (Jerzy). W Polsce nadawane bardzo rzadko, ale trzeba przyznać, że to bardzo ładne imię damskie. Georgina jest kobietą wyróżniająca się tym, że potrafi się koncentrować w najbardziej pożądanych momentach. Dlatego działa bardzo ostrożnie i myśli długo nad każdą podjętą decyzją. Jej wadą jest chęć zaspokajania własnych słabości.

Anabella – imię powstało z połączenia imienia Anna i Izabella. To kobieta piękna, która ma swoje niecodzienne pomysły i bez problemu wprowadza je w życie. Cechuje ją ogólna wesołość – wzbudza sympatię otoczenia. Jej ubiór zewnętrzny uosabia artystyczną duszę.

Pola, Nela, Maja - krótkie imiona damskie

Pola – pierwotnie było to zdrobnienie do imienia Apolonia, ale obecnie funkcjonuje zupełnie oddzielnie. Pola nie mówi dużo, ale posiada szeroki zakres wiedzy, ponieważ docenia naukę. Charakteryzuje ją duża wrażliwość, dlatego nie lubi przebywać w towarzystwie, w którym czuje się niekomfortowo. Potrafi doskonale ocenić sytuację, przeprowadzić analizę i biegle zająć się sprawami organizacyjnymi. Choć małomówna ma idealne cechy lidera.

Nela – uznaje się, że to zdrobnienie pochodzące od takich imion jak Helena, Aniela lub Kornelia, które z czasem stało się samodzielnym imieniem. Najważniejsze cechy charakteru Neli to pracowitość, otwartość, inteligencja. Nela to kobieta doceniana w towarzystwie, ponieważ zaraża innych energią, entuzjazmem i radością życia. Ma pewne zainteresowania, które zgłębia i postrzegana jako ekspertka w tych dziedzinach. Nela to osoba temperamentna, czuła i oddana.

Maja – imię będące zdrobnieniem pochodzącym od imienia Maria. W różnych częściach świata ma inne znaczenie. Maja w życiu codziennym ceni bardziej wartości duchowe niż materialne. Kobiety noszące to imię są wrażliwe na bliskie otoczenie. Maja jest kobietą nieco oderwaną od rzeczywistości, posiada dobrą intuicję i rozumie motywacje innych ludzi. To kobieta stworzona do brylowania w towarzystwie. Odnajdzie się w działalności artystycznej.

Nina – to jedno z imion, które pochodzi ze zdrobnienia imienia Antonina i Janina. Nina to kobieta, która walczy o swoje i osiąga cele wszelkimi sposobami, jeśli wie, że są tego warte. Jest osobą pełną wdzięku, uroczą i łagodnie usposobioną. Niny są postrzegane jako kulturalne i inteligentne. To kobiety wrażliwe, ale potrafią się podnieść po krzywdach, które zostały im wyrządzone.

Lena – to imię powszechnie nadawane w krajach skandynawskich oraz słowiańskich. W Polsce pojawiało się w XV wieku. Lena jest skróconą formą od imienia Magdalena oraz Helena. Lena jest kobietą pogodną i lubiąca przebywać w towarzystwie rodziny. Nie lubi być samotna. Bardzo dobrze opiekuje się zwierzętami. Osoby noszące to imię cechuje niebywała gracja oraz wysoka kultura osobista.

Śnieżka, Nadzieja - nietypowe imiona dla dziewczynek

Śnieżka – imię znane w Polsce z powodu popularności baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. To bardzo rzadko spotykane imię w naszym kraju, ale jest dobrze znane na Litwie jako „Snieguolė”. Nie mniej jednak Litwini nie nazywają często córek tym imieniem.


Nadzieja – to odpowiednik polskiej Nadii. Nadzieja jest osobą zadbaną, pracowitą, odpowiedzialną oraz uczciwą. Nie działa na skróty – zawsze sumiennie wykonuje to, co do niej należy. Zwykle kobieta o imieniu Nadzieja jest niezwykle piękna.

Balladyna, Jagna - imiona dla dziewczynki zaczerpnięte z literatury

Balladyna – to jedno z rzadkich imion żeńskich. Najbardziej znana bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Choć to Alina, jej siostra ma bardziej popularne imię, to również warto zainteresować się imieniem Balladyna. Pomijając negatywną postać wykreowaną przez poetę, osoba o tym imieniu kojarzy się ze skutecznością oraz zaradnością życiową. Jest zdolna do poświęcania się idei. Imię kojarzy się z romantyzmem. Co ciekawe, numerologiczne imię Balladyna jest powiązane z wrażliwością oraz dobrocią. Balladyna to wielka indywidualistka.

Jagna – to kolejna bohaterka literacka utworu Władysława Reymonta „Chłopi”. Imię to ma prawdopodobnie pochodzenie od imienia Agnieszka lub Agata. Jagna jest trochę kapryśna i naiwna. Potrzebuje obok siebie osoby silnej, która będzie dla niej wsparciem w codziennym życiu.
Dobromiła, Bogna - staropolskie imiona żeńskie
Dobromiła - Dobromiła jest połączeniem słów "dobra" i "miła". I taka też będzie kobieta obdarzona tym imieniem. Pomocna Dobrosia nie odmówi nikomu, kto poprosi ją o ratunek. Mimo że dziewczynka o tym imieniu jest aktywna, to jednak ceni sobie odpoczynek.

Bogna - pierwsze kobiety o tym imieniu pojawiały się już w kronikach Jana Długosza. Bogny są kobietami bardzo konsekwentnymi i zdeterminowanymi. Zachwyca się sztuką. Ma bardzo duży zmysł estetyczny. Radosna i sympatyczna, szybko zyskuje nowych znajomych.

Polskie imiona żeńskie dla dziewczynek

Rozalia – nie ma do końca wyjaśnienia, co do pochodzenia imienia Rozalia. Uznaje się, że powstało w wyniku połączenia Róży i Anny. Imię jest rzadko nadawane w Polsce i kojarzone jest z Różą. W pieszczotliwej formie używane jest jako Rozalka. Dawniej nadawane je dziewczynkom urodzonym w niższych klasach społecznych. Osoba nosząca imię Rozalia to kobieta niezależna poszukują możliwości robienia czegoś, w czym byłaby pionierką. Ma zdolności artystyczne, ale nie zawsze je wykorzystuje w celu rozwoju osobistego. Wyróżnia ją spokój, opanowanie oraz duża pewność siebie. Imię można z łatwością przetłumaczyć na inne języki obce.

Marzanna – prawdopodobnie imię to powstało wskutek przekształcenia imienia Marianna. Marzanna to kobieta twardo stąpająca po ziemi. Wie, czego i wytrwale do tego dąży. Jest lubiana w pracy i ceniona za podejście do zawodowych obowiązków. W domu jest przykładną żoną i mamą, jednak w kontaktach towarzyskich uchodzi za nieustępliwą i kłótliwą. Jest osobą zasadniczą i raczej nie zmienia swoich poglądów.

Roma – imię pochodzące od Romualdy lub Romany jako skrócona wersja tych imion. Roma to osoba bardzo otwarta na świat – towarzyska, zaradna, pogodna. Bardzo dobrze radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Roma dobrze czuje się w roli strażniczki domowego ogniska.

Odmienne imiona dla dziewczyn

Franciszka Ksawera – to podwójne imię mające swój męski odpowiednik. To kobieta uczuciowa, inteligentna, która lubi pomagać. Łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi i chętnie wspiera potrzebujących w trudnych chwilach. Franciszka to osoba z zasadami i asertywna, ale też stuprocentowa romantyczka.

Marlena – germańskie imię pochodzące z połączenia Marii i Heleny lub Marii i Magdaleny. To osoba uwielbiana przez otoczenie i przyciągają przez swój magnetyzm. Kiedy trzeba, jest niedostępna i zimna. Nie lubi się nudzić, dlatego odnajduje się w towarzystwie, w którym może błyszczeć.

Antonia – to imię, które było poprzedniczką współczesnej Antonii. Ma pochodzenie łacińskie i w Polsce było używane już od XV wieku. Kobieta o tym imieniu jest aktywa oraz kreatywna. Docenia rodzinę i stara się o nią dbać. Wyróżnia się wysokim poziomem kultury osobistej.

Ofelia – imię żeńskie pochodzenia greckiego, który tłumaczy się jako ta „pomagająca w nędzy”. Ofelia to bohaterka dramatu Szekspira. Imię to występuje w różnych językach na całym świecie. Zdrobnienia to Fela, Felka, Ofelusia. Uważa się, że Ofelie doskonale odnajdują się jako kobiety zarządzające domem – dbające o rodzinę, męża i ognisko domowe. Podziwiane są przez otoczenie za elegancję, blask i urodę. Ofelia dziewczynka jest miła, spokojna i ułożona.

Rozalia – nie ma do końca wyjaśnienia, co do pochodzenia imienia Rozalia. Uznaje się, że powstało w wyniku połączenia Róży i Anny. Imię jest rzadko nadawane w Polsce i kojarzone jest z Różą. W pieszczotliwej formie używane jest jako Rozalka. Dawniej nadawane je dziewczynkom urodzonym w niższych klasach społecznych. Osoba nosząca imię Rozalia to kobieta niezależna poszukują możliwości robienia czegoś, w czym byłaby pionierką. Ma zdolności artystyczne, ale nie zawsze je wykorzystuje w celu rozwoju osobistego. Wyróżnia ją spokój, opanowanie oraz duża pewność siebie. Imię można z łatwością przetłumaczyć na inne języki obce.

Marzanna – prawdopodobnie imię to powstało wskutek przekształcenia imienia Marianna. Marzanna to kobieta twardo stąpająca po ziemi. Wie, czego i wytrwale do tego dąży. Jest lubiana w pracy i ceniona za podejście do zawodowych obowiązków. W domu jest przykładną żoną i mamą, jednak w kontaktach towarzyskich uchodzi za nieustępliwą i kłótliwą. Jest osobą zasadniczą i raczej nie zmienia swoich poglądów.

Spis imion - wybierz imię dla swojej córki!

Poniżej znajdziesz zbiór imion dla dziewczynek. Wśród nich znajdziesz zarówno proste imiona dla dziewczynek, jak i te bardziej rozbudowane. To, jakie imię nadamy przyszłej córce, z pewnością wpłynie na jej życie. Imiona dla dziewczynek to zbiór przeróżnych możliwości i wyborów. Nie jest łatwo zdecydować się, jakie imię dla dziewczynki jest najlepsze. Dlatego warto przeczytać o tym, jakie imiona dla córeczki są popularne, oryginalne lub po prostu klasyczne.

Mimo wielu propozycji, imię dla dziewczynki może okazać się ogromnym wyzwaniem. Warto również poza przedstawionym przeglądem wybranych pomysłów, skorzystać z poniższego spisu / listy imion dla dziewczynek. Być może znajdziemy na niej jeszcze inne najładniejsze imiona godne uwagi. Najważniejsze, aby rodzice podjęli swoją decyzję, w oparciu o własne odczucia - to właśnie takie imię będzie najszczęśliwszym imieniem dla dziewczynki, nadanym z miłości.

Spis imion dla dziewczynek:

Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę A:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę B:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę C:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę D:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę E:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę F:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę G:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę H:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę I:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę J:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę K:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę L:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę Ł:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę M:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę N:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę O:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę P:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę Q:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę R:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę S:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę T:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę U:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę V:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę W:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę X:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę Y:
Imiona żeńskie dla dziewczynki na literę Z:
do góry
Projekt sklepu internetowego whitedesign.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium