Zapisz się do newslettera i odbierz 15% zniżki

       
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Jak obliczyć kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach od stosunku uzyskamy wiarygodny wynik?

Objawy ciąży bywają nieoczywiste - ból podbrzusza, podwyższona temperatura. To w zasadzie może znaczyć, kolokwialnie mówiąc "wszystko i nic". Jeśli chcesz się przekonać, czy Twoje przypuszczenia są słuszne, wykonaj test ciążowy! Odpowiednie potwierdzenie Twoich spostrzeżeń określi wygląd najbliższych miesięcy. Tylko jak obliczyć kiedy zrobić test ciążowy i jak go zrobić, żeby jak najwcześniej otrzymać wiarygodny wynik?

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy aby dał wiarygodny i prawidłowy wynik?

Testy ciążowe, które dostępne są w aptekach i drogeriach, wykrywają obecność beta hCG (gonadotropina kosmówkowa). To hormon, który jest odpowiedzialny za przeżycie ciałka żółtego. W dalszym przebiegu ciąży odpowiada za utrzymanie produkcji progesteronu. W pierwszym trymestrze produkcja gonadotropiny jest gwałtowna. Ilość hormonu w organizmie kobiety podwaja się w przeciągu ok. 24 godzin i osiąga swoją szczytową ilość w 10 tygodniu ciąży. Hormon obecny jest w moczu, stąd też możliwość wykonania szybkiego testu ciążowego, który może potwierdzić ciążę.[1]

Wiarygodność domowego testu zależna jest od stężenia hormonu w kobiecym moczu. W pierwszych dniach ciąży — po zapłodnieniu — te wartości są stosunkowo niskie. Test może wówczas nie dawać prawidłowych wyników. Zastanawiasz się, po ilu dniach test ciążowy pokaże Ci właściwy wynik? Według informacji producentów, prawidłowy wynik można uzyskać po ok. tygodniu od potencjalnej daty zapłodnienia.

Test ciążowy po 3 dniach i po 10 dniach od owulacji może dać dwa różne wyniki. Po 3 dniach prawdopodobnie nie doszło jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Stężenie beta hCG w organizmie kobiety jest wtedy śladowe. Wykonanie próby po 10 dniach może spowodować pojawienie się nikłej drugiej kreski, która będzie sugerować podwyższony poziom hormonu i dawać szanse na ciążę. W takim przypadku warto test powtórzyć bliżej terminu spodziewanej miesiączki. Jeśli jesteś w ciąży, kreski będą już znacznie wyraźniejsze.

pozytywny wynik testu ciążowego

Jak obliczyć kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy? Większość dostępnych na rynku producentów sugeruje możliwość uzyskania wiarygodnego wyniku po 6 dniach. W praktyce nie zawsze jest to możliwe. Druga kreska na teście nie jest wyraźna i sam wynik testu może budzić wątpliwości. Po ilu dniach po owulacji zrobić test ciążowy? Krwawienie miesięczne pojawia się po około 14 dniach od owulacji. Spóźniający się okres to najczęściej pierwszy znak, że organizm kobiecy przestawia się na tryb ciążowy. Niektóre dotychczasowe procesy są wyłączane. Pierwszy dzień, w którym powinna pojawić się miesiączka to także idealny moment na zrobienie testu. W czwartym tygodniu ciąży normy, w jakich oscyluje poziom beta hCG to 5 - 426 mIU/ml.[2] W przypadku gdy ilość hormonu jest mała, bo np. owulacja przesunęła się o kilka dni w stosunku do daty wynikającej z obserwacji cyklu, wynik testu może być negatywny.

Brak mitycznej "drugiej kreski", czyli wynik negatywny, nie musi jednak oznaczać braku ciąży. Nie wiesz, ile dni po stosunku można zrobić test ponownie? Niekiedy odczekanie dodatkowego tygodnia może przynieść radosne wieści. Wtedy poziom hormonu beta hCG będzie wystarczająco wysoki, a test pokaże prawidłowy wynik badania. Testy ciążowe o wyniku ujemnym, zwłaszcza te przeprowadzane na tydzień przed okresem lub na kilka dni po stosunku, obarczone są wyższym prawdopodobieństwem błędu niż testy z wynikiem pozytywnym. Zajście w ciąże daje o sobie znać na domowym teście ciążowym od 7 do 10 dni po możliwym zapłodnieniu.

Rodzaje testów ciążowych dostępnych w aptece

Co robić, kiedy chce się sprawdzić, czy jest się w ciąży? Najlepiej zrobić test ciążowy! Jak jednak wybrać ten, który będzie wygodny, prosty w obsłudze i równocześnie będzie dawać wiarygodny wynik? Przyjrzyjmy się kilku rodzajom dostępnych na rynku testów:

  • test płytkowy,
  • test strumieniowy,
  • test paskowy.

Niezależnie od rodzajów testów ciążowych, zasada działania wszystkich trzech jest w zasadzie taka sama. Pasek, na którym pojawi się wynik testu, musi wejść w bezpośredni kontakt z naszym moczem. Gdy podejrzewasz, że przy stosunku doszło do zapłodnienia, wczesną ciążę można wykryć przy pomocy danego testu:

  • Test ciążowy płytkowy - do jego wykonania niezbędne jest zebranie moczu do czystego i suchego pojemnika, a następnie zanurzenie w nim paska testowego. Niektóre rodzaje testu posiadają dodatkowe zamknięcie, umożliwiające zabezpieczenie paska. Wynik testu widoczny jest po kilku minutach od zetknięcia się z cieczą.
  • Test ciążowy strumieniowy - test, który nie wymaga zbierania moczu do osobnego pojemnika. Wystarczy podsunąć końcówkę testu pod strumień podczas porannej toalety i odczekać chwilę, aby pasek został odpowiednio nasączony. Wynik testu pojawia się w okienku po kilku minutach. Droższe rodzaje testów strumieniowych posiadają elektroniczny wyświetlacz. Dzięki temu informują również o tym, który to może być tydzień ciąży.
  • Test ciążowy płytkowy - zazwyczaj (ale nie zawsze) ma w zestawie malutki pojemniczek, do którego zbiera się mocz. Następnie, za pomocą kolejnego elementu pakietu testowego — pipety, należy pobrać ciecz. Za jej pomocą trzeba delikatnie umieścić kilka (ilość określona jest w instrukcji testu) kropel w odpowiednim okienku na płytce. W ciągu kilku minut pojawia się wynik. Dwie kreski (jedna kontrolna, druga oznaczająca wykrycie wyższego poziomu beta hCG) oznaczają wynik pozytywny. Im wyższe stężenie hormonu, tym szybszy wynik. W przypadku kontroli w ciągu kilku dni po dacie, w której powinna pojawić się miesiączka, wynik może być dostępny nawet po kilku sekundach od wprowadzenia próbki.

Aby zadbać o jak najwyższą wiarygodność wyniku, warto dowiedzieć się nie tylko po ilu dniach wykonać próbę, ale również o jakiej porze. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Producenci wskazują, iż największą skuteczność i czułość można otrzymać wykonując test ciążowy po 7 dniach. W tym przypadku do wykonania badania należy użyć porannego moczu. Po całej nocy, stężenie interesującego nas hormonu jest większe. Pozwala to na wygenerowanie bardziej prawdopodobnego wyniku. Zbieranie próbki do badania wygląda tak samo, jak zbieranie materiału do badań laboratoryjnych.

Stężenie hormonu hCG we krwi a zapłodnienie. Kiedy warto zrobić test ciążowy?

Teoria i praktyka nie zawsze zdążają w tym samym kierunku. Nie inaczej jest też w przypadku robienia i odczytywania wyniku testu ciążowego. Każda kobieta jest inna, a jej cykl może znacznie odbiegać od wartości statystycznych. Na przykład może trwać 31 dni zamiast "książkowych" 28. Znaczące różnice zauważyć można także jeśli chodzi o dolegliwości, jakie towarzyszą kobietom w każdej kolejnej fazie. Jedne skarżą się na ból w trakcie owulacji, natomiast bez dodatkowych problemów przechodzą miesiączkę.U innych jest zgoła odwrotnie. Okres powoduje u nich konieczność pozostania w łóżku przez kolejne dwa dni. Z utęsknieniem wyczekują owulacji, podczas której czują się doskonale. Nic w tym dziwnego. Wydzielany w tej fazie cyklu menstruacyjnego estrogen i progesteron wpływają niezwykle pozytywnie na poziom libido i ogólne samopoczucie. Matka Natura zadbała o obecność hormonów piękna w czasie najwyższej płodności. Zdrowe, lśniące włosy i miękka, promienna, rumiana skóra zachęcają do dotyku i zbliżeń. Pojawiające się w kobiecym organizmie ciałko żółte odpowiada za wydzielanie hormonów ciążowych. Najważniejszą z funkcji ciałka żółtego jest produkcja progesteronu. Związek odpowiada za odpowiedni rozwój zdrowej ciąży i za zagnieżdżenie się zarodka. Największa aktywność macicy trwa około 6 dni - 3 dni przed owulacją, w owulację oraz 2-3 dni po niej. Parom starającym się o dziecko zaleca się współżycie właśnie w tym czasie. Czekając na dobrą nowinę, warto wiedzieć, że najlepiej jest wykonać test ciążowy 11 dni po stosunku. W tym czasie poziom hCG powinien być już odpowiednio wyczuwalny podczas domowego badania. W celu osiągnięcia najlepszych efektów należy przeprowadzić test w terminie spodziewanej miesiączki. Takie okoliczności są najlepszym momentem na wykrycie ciąży.

Kiedy spojrzymy na listę objawów ciąży, pula oznak wydaje się być dość spójna. Należą do niej przede wszystkim:

  • ból podbrzusza,
  • uczucie ciągnięcia w okolicach macicy,
  • zmęczenie,
  • nudności.

Dostrzegając u siebie takie objawy warto zrobić test ciążowy. Aby jego wynik był jak najbardziej rzetelny, warto przyjrzeć się swojemu cyklowi i wśród 28 dni znaleźć termin spodziewanej owulacji. Dzięki temu będzie jasne kiedy najszybciej zrobić test ciążowy w domu lub laboratoryjny test z krwi.

Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Kalkulator owulacyjny pomoże!

Zastanawiasz się kiedy zrobić test ciążowy? Kalkulator owulacyjny przychodzi z pomocą! Jego działanie opiera się na Twojej znajomości własnego cyklu menstruacyjnego. Do uzyskania wysoce prawdopodobnego wyniku potrzebujesz znajomości pierwszego dnia ostatniej miesiączki oraz wiedzy ile wynosi średnia długość Twojego cyklu. Z zestawionych ze sobą danych zostanie wyliczony dokładny moment owulacji i dni wysokiego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Dzięki kalkulatorowi dni płodnych dowiesz się także, po ilu dniach zrobić test ciążowy, dzięki czemu szybciej wykryjesz ewentualną ciążę.[3]

Nie masz w nawyku korzystania z aplikacji monitorujących cykl menstruacyjny lub z kalendarza owulacyjnego? Nic nie szkodzi. Jeśli nie wiesz kiedy zrobić test ciążowy, najwcześniej sięgnij po niego 7 dni od stosunku, przy którym podejrzewasz, że mogło dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Na pewno nie raz rozmawiałyście z koleżankami o tym, kiedy robiłyście test ciążowy. Zastanowiłaś się, dlaczego tak wiele przekazywanych informacji się ze sobą powieliło? Mimo że każda z nas jest inna, to istnieje pula norm, wokół której możesz oscylować, szczególnie jeśli nie kontrolujesz dokładnie swojego cyklu. Dzięki uniwersalnym wartościom i danym dowiesz się, kiedy warto zrobić i po ilu dniach wykonać test ciążowy.

Domowy test ciążowy - czy zawsze da prawidłowy wynik?

Czas, w jakim pojawia się dana dolegliwość i jak bardzo doskwiera przyszłej mamie, dla każdej kobiety jest inny. Zastanawiasz się, po ilu dniach od owulacji pozytywny test ciążowy może stać się prawdą? Niektóre kobiety już 10,11 dni po owulacji wiedzą, że rozwija się w nich nowe życie. Zazwyczaj dokładna znajomość swojego cyklu i obserwacja tego, jak w czasie jego trwania zachowuje się nasze ciało, może być pomocna podczas ustalania, czy doszło do zapłodnienia. Niestety, aby te obserwacje były w pełni miarodajne, kobieta powinna prowadzić bardzo usystematyzowany tryb życia. Bez większych stresów i zmian mogących mieć wpływ na długość konkretnego cyklu. Aby wynik był wiarygodny, test należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub 7 dni po stosunku.

Biorąc pod uwagę te informacje, sugerowanie się wpisami na forum dotyczącymi tego, kiedy test dał wiarygodny wynik, może być rozczarowujące. Stężenie beta hCG we krwi, tempo wzrostu hormonu oraz przede wszystkim możliwość przesunięcia się owulacji mogą powodować błędne wyniki podczas wykonywania testu w warunkach domowych. To, po jakim czasie od stosunku wykonany zostanie test ciążowy, może mieć wpływ na jego wynik. Pierwszy test ciążowy może nie dać prawidłowego, realnego wyniku. W przypadku wątpliwości (lub np. pojawienia się objawów charakterystycznych dla stanu ciążowego), warto poczekać kilka dni. W przypadku ciąży test wykonany ponownie powinien dać jednoznaczny wynik.

Czułość a wynik testu. Kiedy warto zrobić test ciążowy z krwi?

Skuteczność testów dostępnych w aptekach i drogeriach zależna jest od ich czułości oraz od tego, kiedy test ciążowy jest przez kobietę wykonywany. W przypadku niepewnego lub błędnego wyniku (niektóre nowoczesne testy informują o nieprawidłowościach i nie podają wyniku) należy powtórzyć badanie. Z kolejnym zestawem do testu warto poczekać do następnego poranka. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, testowanie z porannego materiału daje bardziej wiarygodne wyniki.

Alternatywą dla testów domowych są testy wykonywane w laboratorium. Badanie również polega na kontroli ilość beta hCG, tylko tym razem nie w moczu, a we krwi. Badanie można wykonać w większości punktów laboratoryjnych, a jego cena wynosi maksymalnie około 50 zł.

Test ciążowy z krwi może również zostać zlecony przez lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. W pierwszych tygodniach ciąży badanie z krwi może być wykonane wielokrotnie, m.in. w celu skontrolowania prawidłowego przyrostu hormonu. Zbyt gwałtowny przyrost może być oznaką schorzeń płodu, a zbyt niski - sugerować problemy z utrzymaniem ciąży.

Pozytywny test ciążowy - co robić?

Kiedy test ciążowy jest pozytywny najlepiej skonsultować się z lekarzem. Ginekolog zleci test ciążowy z krwi lub — jeśli badanie ma miejsce w 7 tygodniu — będzie mógł potwierdzić wynik za pomocą dopochwowego USG. Podczas badania przyszła mama prawdopodobnie będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć bicie serca swojego dziecka. Na monitorze będzie przypominać ono małą fasolkę. W trakcie wizyty zostanie założona też karta ciąży i wyznaczona data porodu, wyliczona na podstawie daty ostatniej miesiączki. Lekarz zleci również przeprowadzenie dodatkowych badań — m.in. morfologii. Przeprowadzi też wywiad medyczny — zapyta o schorzenia, na jakie cierpi pacjentka i jakie choroby przeszła.

"Dwie kreski" na teście ciążowym to także czas na suplementację kwasem foliowym, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Przyszłym mamom zaleca się również wzbogacenie diety o warzywa i inne produkty o wysokiej zawartości tego pierwiastka, np. warzywa o zielonych liściach i rośliny strączkowe. Specjalna dieta oraz dodatkowa suplementacja powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Oczywiście, ze względu na mdłości, w pierwszych tygodniach ciąży utrzymanie prawidłowej diety może nie być możliwe.

Kiedy kobieta wykonuje test ciążowy, zazwyczaj towarzyszą jej silne emocje. Wynik - niezależnie od tego czy pozytywny czy negatywny - bywa zaskoczeniem.


Przypisy

[1] Aleksandra Głodek, Testy ciążowe wczoraj i dziś, Nowiny Lekarskie, 2008, 77, 5, 377–381

[2] Tomasz Milewicz, Marta Bałajewicz, Magdalena Pulka, Katarzyna Gosztyła, Agata Kamińska, Anna Kluczewska, Małgorzata Lurzyńska, Józef Krzysiek, Znaczenie oznaczeń ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w surowicy krwi w diagnostyce prawidłowego rozwoju i powikłań wczesnej ciąży, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

[3] Jean Twenge, The impatient woman’s guide to getting pregnant, 2012

 

do góry
Projekt sklepu internetowego whitedesign.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium