Zapisz się do newslettera i odbierz 15% zniżki

       
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Co oznaczają nazwy rocznic ślubu? Wymienisz ich nazwy?

W tradycji polskiej instytucja małżeństwa ma duże znaczenie. Do dziś moment zaślubin jest hucznie celebrowany, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Wyjątkowy charakter związku małżeńskiego nie ogranicza się jednak do chwili, w której przyszli małżonkowie wypowiadają sakramentalne “tak”. Jak nazywają się poszczególne gody, jaka jest ich symbolika i czy każda kolejna rocznica ślubu ma swoją nazwę? Co podarować z okazji rocznicy ślubu? Przeczytajcie poniżej!

Rocznice ślubu, zwane także godami — to ważne chwile w życiu dwójki ludzi żyjących najczęściej pod jednym nazwiskiem. Tradycja celebrowania rocznic ślubu to pamiątka po czasach starożytnego Rzymu. Do najważniejszych zaliczano zwłaszcza 25-tą i 50-tą. Do dziś te bardziej "okrągłe" jubileusze bywają uświetniane przez rodzinne spotkania. Wręczane są wówczas prezenty na rocznicę. Im wyższa liczba wspólnie spędzonych lat, tym bardziej uroczysta oprawa obchodów. Małżonkowie pozostający w związku przez kolejne 50 i więcej lat mogą liczyć nawet na listy gratulacyjne od włodarzy.

panna młoda w sukni

Nazwy i znaczenie poszczególnych rocznic - jak to się zaczęło?

Gody — rocznice ślubu — mają swoje nazwy, które podkreślają trwałość tych więzów. Powstanie większości nazw nie miało jednak romantycznego tła. W 1922 amerykańska pisarka Emily Post, specjalistka od etykiety, wydała książkę pt. "Etiquette", w której każdej kolejnej "okrągła" rocznicy ślubu nadała unikalną nazwę. Nazwy rocznic były równocześnie wskazówką odnośnie prezentów, jakimi powinni obdarować się małżonkowie. Inspirację czerpała ona ze średniowiecznych tradycji, gdzie mężczyźni jako prezent na rocznicę ślubu wręczali srebrne i złote wieńce. Kilka lat później lista została uzupełniona przez związek amerykańskich jubilerów — American National Retail Jeweler Association i w tej formie funkcjonuje do dziś.

Prezent na rocznice ślubu – jaki prezent podarować małżonkom?

Wybór prezentu z okazji rocznicy ślubu nie jest prostym zadaniem. I tak naprawdę trudno o uniwersalne rozwiązania, ponieważ wiele zależy od osób, które mamy obdarować. W przypadku pierwszych rocznic warto po prostu zapytać, co przyda się parze, będącej jeszcze często "na dorobku". W przypadku okrągłych rocznic np. po 15 latach małżeństwa lub po 25 warto pomyśleć o nieco droższych podarkach. Szczególnie w przypadku rodziców lub dziadków. Biżuteria z diamentem a może rodzinna zrzutka na wymarzone wczasy w ciepłych krajach? Najważniejsze jednak, aby z jubilatami spędzić ten czas wspólnie. Kto wie, może dobrym pomysłem będzie obejrzenie płyty lub kasety VHS ze ślubu (o ile był on nagrywany)? Takie seanse zawsze są powrotem do wspaniałych momentów.

50 rocznica ślubu — Złote Gody to okazja do świętowania

Bez wątpienia 50 rocznica ślubu jest tą, która cieszy się największą estymą. Złote Gody, bo taką nazwę ona nosi, to szczególny dzień nie tylko dla małżonków. Z tej okazji pary otrzymuję medale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za długoletnie pożycie małżeńskie. Wręczane są one w imieniu prezydenta przez określone w ustawie z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach osoby. Najczęściej są to burmistrzowie, wójtowie lub starostowie. Aby małżonkowie mogli zostać uhonorowani w ten wyjątkowy sposób, należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego stosowne dokumenty:

  • wniosek;
  • skrócony odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego;
  • kserokopie dowodów osobistych obojga jubilatów.

Zazwyczaj uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie wiąże się z przygotowaniem poczęstunku w Urzędzie Gminy lub Starostwie Powiatowym. Ten wyjątkowy moment z pewnością pozostanie w pamięci małżonków na lata. Pięćdziesiąty rok wspólnego małżeństwa jest również znakomitym pomysłem na zorganizowanie własnej, rodzinnej uroczystości.

Pierwsze rocznice ślubu — papierowa, drewniana i nie tylko

1 - pierwsza rocznica ślubu nosi nazwę papierowej. Papier nie należy do trwałych materiałów, jednak świętowanie pierwszej rocznicy małżeństwa to wyjątkowy moment dla wielu par, potwierdzający ich uczucie.

2 - druga rocznica ślubu jest rocznicą bawełnianą. Według specjalistów od etykiety i zgodnie z nazwą rocznicy idealnym prezentem na drugą rocznicę ślubu są obrusy, pościele, ręczniki lub dywany. Wspaniały prezent dla pary, która właśnie rozpoczęła wykańczanie wspólnego gniazdka!

3 - trzecia rocznica ślubu zwana jest skórzaną. Prezenty? Wszystko, co związane ze skórą — torebki, portfele, paski. 3 rocznica ślubu to dobry moment na obdarowanie się prezentem o bardziej luksusowym charakterze. Będzie towarzyszyć on małżonkowi przez kolejne wspólne lata.

4 - czwarta rocznica ślubu to rocznica kwiatowa lub owocowa. Podpowiedzi prezentowe z okazji 4 rocznicy ślubu są bardziej frywolne - np. koszyk pełen owoców. Tego typu podarunek może być pretekstem do przygotowania pikniku w parku. Przywołajcie wspomnienia z pierwszych randek!

5 - piąta rocznica ślubu, drewniana rocznica. Piąta rocznica ślubu to pierwszy kamień milowy na wspólnej małżeńskiej drodze. Piąta rocznica powinna być świętowana w towarzystwie drewnianych wyrobów — skrzynek na narzędzia lub biżuterię, czy też ozdobnych ramek. Dobrym pomysłem może być również wspólne zasadzenie drzewa. Jego wzrost będzie symbolizować rozwój waszego związku. Piąta rocznica ślubu to okres, w którym w wielu małżeństwach pojawiają się ciemne chmury. Kłótnie, znudzenie sobą lub rozczarowanie zaczynają momentami dominować. Warto wykorzystać ten czas na ponowne zbliżenie się do siebie i przypomnienie sobie o emocjach, które towarzyszyły pierwszym spotkaniom. Rozmawianie o uczuciach i wspólne rozwiązywanie problemów umacnia więzi małżeńskie. Daje też podwaliny do dalszego budowania wspólnego życia.

Nazwy rocznic ślubu od pierwszej do piątej zostały wprowadzone przez wspomnianą wcześniej Emily Post. Jej autorstwa są również nazwy godów - 15, 20, 25 i 50. Lata z brakującymi rocznicami uzupełnili członkowie towarzystwa Jubilerów Amerykańskich.

Kolejne nazwy rocznic ślubu to:

6 - szósta rocznica ślubu to cukrowe lub żelazne gody. To, jak się nazywa szósta rocznica, różni się między państwami anglojęzycznymi. Do żelaza i jego twardości odwołuje się tradycja amerykańska. Brytyjska wybiera coś bardziej słodkiego - cukier. Prezenty związane z rocznicą to przede wszystkim żelazne akcesoria do różnych rodzajów sportu, metalowe skrzynki oraz biżuteria. Co jeżeli para wybierze świętowanie w bardziej wyspiarskim stylu? Z pewnością może oddać się rozkoszom podniebienia na randce w ulubionej cukierni.

7 - siódma rocznica ślubu - jak się nazywa? Siódme gody określane są mianem wełnianych lub miedzianych. Wełna symbolizuje ciepło - siedmioletnie małżeństwo może mieć podobny charakter. W siedem lat po ślubie małżonkowie znają się już bardzo dobrze. Prawdopodobnie mają za sobą pierwszy poważny kryzys.

8 - ósma rocznica ślubu to spiżowe lub brązowe gody. Niektóre źródła podają również nazwę "blaszana". Spiż, brąz - to metale kojarzące się z czymś trwałym (w końcu nawet Horacy pisał o swojej poezji "wybudowałem pomnij trwalszy niż ze spiżu"). Przy tym stażu małżeństwa z całą pewnością macie już za sobą kilka kryzysów i faktycznie można stwierdzić, iż tworzycie coś trwałego. 8 rocznica ślubu to będzie dopiero przygrywka do kolejnych!

9 - dziewiąta rocznica ślubu to rocznica gliniana. Glina to materiał, który po wypaleniu uzyskuje wyjątkową trwałość. Podobnie jest ze związkiem po 9 latach wspólnego pożycia. Po przeciwnościach losu, wzlotach i upadkach, następuje umocnienie tego, co łączy męża i żonę.

10 - dziesiąta rocznica ślubu - cynowe lub aluminiowe gody. Aluminium to materiał odporny na korozję. Podobnie jak szczęśliwe małżeństwo z 10-letnim stażem. Dziesiątą rocznicę ślubu warto świętować w szerszym gronie. Uroczysty obiad z rodziną, a może i wspólny seans ślubnego wideo? Dla wielu par to doskonały moment nie tylko na odświeżenie wspomnień. To również możliwość opowiedzenia swoim kilkuletnim dzieciom o dniu swojego ślubu. Przygotowania, ceremonia i emocje jakie towarzyszyły Wam w chwili, w której stanęliście na ślubnym kobiercu. To wszystko odżyje w was na nowo!

11 - jedenasta rocznica ślubu zwana jest rocznicą stalową.

12 - dwunasta rocznica ślubu ponownie odnosi się do nazw tkanin. Zależnie od źródła, podaje się nazwy: płócienna, jedwabna oraz lniana. Jedwabna rocznica (lub płócienna czy lniana) symbolizuje solidność, ale jednocześnie delikatność, jakim odznaczają się te tkaniny.

13 - trzynasta rocznica ślubu to koronkowe gody. Przesądne osoby uważają, że liczba "13" przynosi pecha. Trzynasta rocznica ślub to idealny moment, by zaprzeczyć popularnym zabobonom. Wspólnie świętujcie kolejny, "niepechowy" rok życia we dwójkę.

14 - czternasta rocznica ślubu zwana jest rocznicą kości słoniowej.

15 - piętnasta rocznica ślubu nazwana jest kryształowymi godami. Świętowanie piętnastu wspólnie spędzonych lat wymaga odpowiedniej, najlepiej kryształowej, oprawy. Nie ma znaczenia czy małżonkowie zdecydują się na świętowanie w hucie szkła (co może być doskonałą rozrywką!) czy na degustacji wina. 15 rocznica ślubu nazwana kryształową to doskonała okazja na spróbowanie nowych aktywności.

16, 17, 18, 19 rocznica ślubu — jak się nazywa?

Według wymienionych wyżej specjalistów od etykiety kolejne rocznice nie posiadają własnych nazw. Czy jednak 16, 17, 18, 19 rocznica ślubu jest gorsza od tej dwudziestej? Zdecydowanie nie! Małżeństwo to taka relacja, nad którą należy pochylić się nawet po takim czasie. Po wielu latach życia pod jednym dachem niektóre pary oddalają się od siebie. Przestają spędzać ze sobą czas i po prostu żyją obok. Czasem szczera rozmowa oraz drobne gesty umożliwiają stworzenie bezpiecznej przestrzeni. Rozwiązywanie problemów staje się wówczas prostsze.

16, 17, 18 czy też 19 rocznica ślubu do dobry moment na ucieczkę za miasto, do romantycznego domku nad morzem i wspólny relaks podczas spaceru po plaży. 16 rocznica śluby nazwy jako takiej nie ma, ale przecież wiele zależy od kreatywności małżonków. W jej przypadku lub w przypadku 18 rocznicy ślubu to jaką nazwę będzie ona nosić, zależeć może od nas samych. Możemy nadać im nazwę kojarząca się z pierwszymi wspólnymi chwilami. Jeśli np. obchodzimy 17 rocznicę ślubu i nie mamy pomysłu jakie to gody, to warto zastanowić się, jaka rzecz nas łączy. Ulubione miejsce, piosenka, film - i na tej podstawie wymyślić kreatywną i wyjątkową dla Was nazwę. Niemniej jednak najważniejsze jest to, że im dłużej trwa małżeństwo tym z większą pieczołowitością powinniście celebrować jego kamienie milowe. To, że nie każda rocznica ślubu ma swoją nazwę, nic nie zmienia. Ostatecznie każda jest okazją do świętowania, a to czy 19 rocznica ślubu nazwę ma lub nie jest rzeczą drugorzędną.

20 - dwudziesta rocznica ślubu zwana jest porcelanową. Świętowanie dwudziestolecia to kolejna okazja do spotkania w większym gronie. Może tym razem już także w towarzystwie pierwszych sympatii swoich dzieci? 20 rocznica ślubu to dobry czas, aby porozmawiać ze swoimi nastoletnimi dziećmi o miłości i partnerstwie. Szczera rozmowa z młodszym pokoleniem pozwoli małżonkom spojrzeć na swoją relację z innej perspektywy — oczami ich dzieci.

mąż i żona na ławce

21, 22, 23 i 24 - kolejne małżeńskie gody bez nazwy

21 rocznica ślubu, 22, 23 i 24 to dla wielu par moment, w którym muszą się zmierzyć z "syndromem pustego gniazda". Świat przestaje się kręcić wokół wychowania i edukacji potomstwa. Po dzieciach, które "wyfrunęły z gniazda", pozostaje tylko pusty pokój. Przed rodzicami otwierają się nowe możliwości. Może to czas, aby zacząć spełniać swoje marzenia i oddać się podróżom — chociażby wzdłuż granic Polski? 22 rocznica ślubu nie posiada swojej nazwy. Podobnie jest z 23 rocznicą ślubu oraz z 24 rocznicą ślubu. Tu ponownie można zastosować własne nazewnictwo, które uczyni z tych momentów wyjątkowe i niepowtarzalne.

Od 25 rocznicy do 30 rocznicy ślubu - co oznaczają kolejne okrągłe rocznice ślubu?

25 rocznica ślubu zwana jest także srebrną. W okolicach srebrnych godów wiele par zaczyna zastanawiać się nad odnowieniem przysięgi małżeńskiej. Tego typu uroczystość może odbywać się w kościele i być równie wzruszająca, co pierwsza ceremonia. Tym razem młodej parze towarzyszyć mogą także ich dzieci i wnuki. Dla nich powtórne złożenie przysięgi będzie doskonałą lekcją miłości małżeńskiej. Dwudziestą piątą rocznicę małżeństwa z pewnością będziecie wspominać przez długie lata.

Po tak emocjonujących wydarzeniach kolejne gody małżeńskie - 26, 27, 28 i 29 rocznica ślubu — będą z pewnością spokojniejsze. Uroczysta kolacja i wspólne oglądanie albumu ze zdjęciami to dobry plan na każdą ze wspomnianych okazji. Dla par, które doczekały się już wnuków, to także dobra okazja na opowiedzenie kolejnemu pokoleniu o swoim ślubie. Wy wiecie najlepiej, co to znaczy "być w związku małżeńskim".

30 rocznica ślubu zwana jest perłową. Przyjęło się uważać, że dobrym prezentem z tej okazji są wyroby biżuteryjne z perłą. Perły symbolizują czystość i wierność. Uznaje się również, że mają dobroczynny wpływ na zdrowie — łagodzą migreny oraz objawy wrzodów żołądka. Poza tym... doskonale prezentują się na damskiej szyi.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych, nieokrągłych rocznic ślubu, tak i 31 rocznica ślubu, 32 rocznica ślubu, 33 rocznica ślubu i 34 rocznica ślubu nie doczekały się swojej wyjątkowej nazwy. Kolejną wyróżnioną w ten sposób rocznicą jest 35 rocznica ślubu, zwana koralową. Wytyczne związane z etykietą sugerują obdarowywanie się prezentami z tym właśnie kamieniem. "Czerwone złoto" symbolizuje bogactwo — nic dziwnego więc, że właśnie on został wybrany jako nazwa dla tej rocznicy. Świętująca para w ciągu 35 lat wspólnego życia zebrała bogactwo doświadczeń. To dowód wielkiej miłości oraz siły do pracy nad sobą i swoim związkiem.

36 rocznica ślubu nazwy ponownie nie posiada, podobnie jak 37, 38 i 39. Małżeństwo na tym etapie jest już dojrzalsze i połączone silniejszym uczuciem.

40 i 45 rocznica ślubu — jak świętować ten staż?

40 rocznica ślubu — jakie to gody? Specjaliści od etykiety określają je jako "rubinowe". Świętowanie 40 lat pod jednym nazwiskiem często zbiega się z rozpoczęciem kolejnego etapu życia — przejściem na emeryturę. To doskonały czas, aby przyjrzeć się bliżej potrzebom małżonka i wspólnie pielęgnować tę dojrzałą miłość, tak aby trwała jak najdłużej. Kto wie, może to też idealny czas na odrobinę szaleństwa i zaplanowanie 42 rocznicy ślubu na Wyspach Kanaryjskich?

45 rocznica ślubu nosi miano szafirowej. Kolejne "piątki " - 50, 55, i 60 to odpowiednio — złota, szmaragdowa i diamentowa. W ostatnim przypadku symbolika jest jasna — diament uważany jest za jednej z najtwardszych materiałów w przyrodzie. Te drogocenne kamienie bez wątpienia dobrze oddają to, jaką wartość ma Wasz związek po tylu latach małżeństwa. Żaden kamień szlachetny nie może być cenniejszy niż wyjątkowe uczucie, którym darzycie się przez te wszystkie dziesięciolecia.

spacerujący staruszkowie

 Wyróżnia się jeszcze 75 rocznicę ślubu — brylantową oraz 80 rocznicę ślubu — dębową. Takie długości stażu małżeńskiego to naprawdę coś wyjątkowego i praktycznie niespotykanego. Jednak małżonkowie, którzy doczekają wspólnie tylu przeżytych lat, z całą pewnością powinni być wzorami do naśladowania. Szczególnie dla małżeństw, będących dopiero na początku wspólnej drogi.

Jeszcze 100 lat temu, kiedy etykieta i tak zwane "dobre maniery" odgrywały duże znaczenie, nazwy rocznic ślubu były pewną wskazówką. Umożliwiały świętowanie według przyjętych norm. Współcześnie, etykieta pojmowana w tamten sposób straciła na znaczeniu. Nazwy godów są już bardziej ciekawostką. Celebrowanie kolejnych wspólnych lat nie wymaga podążania za wytycznymi z podręcznika. Warto więc tworzyć własne tradycje, umacniające wyjątkowość relacji między mężem i żoną.

do góry
Projekt sklepu internetowego whitedesign.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium