Zapisz się do newslettera i odbierz 15% zniżki

       
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką? Jak rozpoznać pierwsze oznaki?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Z pewnością wypatrujesz pierwszych objawów i zmian, jakie zachodzą w Twoim ciele! Poranne mdłości, brak miesiączki i PMS, mogą być pierwszymi oznakami wczesnej ciąży. Z naszego tekstu dowiesz się:

 • Czym różnią się objawy ciąży od miesiączki?
 • Co zwiastuje ciążę?
 • Jakich bardzo wczesnych objawów ciąży przed miesiączką możesz się spodziewać w jej pierwszych tygodniach?

Ile dni po zapłodnieniu pojawiają się wczesne objawy ciąży?

Organizm ludzki jest skomplikowanym systemem. Nie zawsze działa według podręcznikowych zasad. Układ rozrodczy kobiety jest doskonałym przykładem na potwierdzenie tej teorii. Według naukowej wiedzy, cykl kobiety trwa około 28 dni - dopuszczalne są tu kilkudniowe odchylenia. Każda z nas wie jednak, że w tym przypadku "kilkudniowe" to miara bardzo względna. U części z nas cykl trwa nawet do 40 dni! Podobnie jest z samym krwawieniem. Duża rzesza kobiet po 3 dniach uznaje miesiączkę za zakończoną, podczas gdy u innych okres trwa od 5 do nawet 7 dni. Regularność tych procesów może być zachwiana przez drobne odstępstwa od stałego trybu życia, np. choroba (nawet przeziębienie), wzmożony stres, wyjazdy oraz inne czynniki.

Chwilowy brak spodziewanej miesiączki lub jej dłuższe opóźnienie nie musi oznaczać, że jesteś w pierwszych tygodniach ciąży. Niekiedy odczuwany dyskomfort w podbrzuszu, często spowodowany napięciem sprawia, że kobiety zastanawiają sie, czy kłucie jajnika oznacza zapłodnienie. Niestety, jak już omówiliśmy, nie do końca wiadomo, jak odróżnić objawy ciąży od okresu. Większość symptomów się powiela, dlatego nie sposób samodzielnie stwierdzić przyczyny kłucia jajników. Ból często spowodowany jest wahaniami hormonalnymi występującymi zarówno podczas ciąży, jak i w czasie cyklu. Najczęściej oznacza on, że pęcherzyk pęka, a jajnik uwalnia jajeczko do jajowodu.[1] Owulacyjne wahania hormonalne mogą być podobne do objawów w późniejszym okresie ciąży. Ból jajnika przed okresem czy ciążą jest jak najbardziej normalnym objawem. Mimo to, pierwsze oznaki, że doszło do zapłodnienia pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od stosunku. Objawy mogą pojawić się po 20-30 dniach.

Objawy ciąży przed miesiączką - pierwsze oznaki czy okres?

Czas i długość cyklu to nie jedyna rzecz, jaką się między sobą różnimy. W trakcie cyklu kobiety skarżą się na różne dolegliwości - nie tylko ze strony układu rozrodczego, ale także pokarmowego, ból kręgosłupa i głowy, czy też na podwyższoną temperaturę przed okresem. Końcówce cyklu towarzyszy niekiedy gromadzenie wody. W niektórych przypadkach może powodować nawet kilkukilogramowe wahnięcia wagi ciała. Wczesne objawy ciąży przed miesiączką często są zakamuflowane przez symptomy okresu. Obolałe plecy, poczucie mokrości są zarówno charakterystycznym objawem ciąży jeszcze przed terminem menstruacji, jak i samej menstruacji.

Czym różnią się objawy ciąży od miesiączki? Ile pań tyle doświadczeń podczas cyklu. Niemniej można zauważyć pewne powtarzające się symptomy, zwiastujące zapłodnienie i ciąże. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, część z kobiet uznaje je za zwiastun nadchodzącej menstruacji lub przeziębienia. Nic dziwnego - wczesne oznaki ciąży, pojawiające się jeszcze przed miesiączką (jej terminem wynikającym z obserwacji) nie są wyraziste. Mogą przypominać to, do czego każda kobieta jest przyzwyczajona. Co ciekawe, u bardzo wielu kobiet, objawy miesiączki i objawy ciąży są niemal takie same. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

 • ból podbrzusza - przypominające delikatne skurcze towarzyszące zbliżającej się miesiączce;
 • lekki stan podgorączkowy - który może być objawem infekcji. Wyższa temperatura (która przy normalnym cyklu może występować do kilku dni po owulacji) to efekt produkcji progesteronu. To hormon umożliwiający zagnieżdżenie się jajeczka w macicy i utrzymanie ciąży.

Wymienione oznaki należą do tych najczęściej towarzyszących kobietom w pierwszych 2-3 tygodniach ciąży, jeszcze przed miesiączką.

Ukryte w ten sposób objawy ciąży zazwyczaj są interpretowane jako oznaki odmiennego stanu dopiero po sprawdzeniu go testem ciążowym.

Do objawów wczesnej ciąży zaliczyć można również dolegliwości związane z implantacją zarodka w macicy. Objawy zapłodnienia to m.in. ból implementacyjny oraz plamienie. Ból związany z zagnieżdżeniem się zarodka jest krótkotrwały, a część kobiet w ogóle go nie doświadcza - podobnie jak i plamienia. Oba rodzaje objawów występują w przeciągu tygodnia od stosunku.

Ze względu na procesy jakie zachodzą w ciele kobiety, nie ma możliwości aby kobieta odczuwała pierwsze objawy ciąży po stosunku. Nie ma również niczego takiego jak specyficzne, odbiegające od normy uczucie po zapłodnieniu. Mimo to wiele kobiet może sie takowego spodziewać np. kilka godzin po stosunku. Aby zauważyć pierwsze oznaki i objawy ciąży przed okresem należy dać sobie trochę czasu i cierpliwie, z miłością oczekiwać na pierwsze sygnały od swojego maluszka.

Wczesne objawy ciąży przed miesiączką a częste oddawanie moczu

Jak wspomnieliśmy wyżej, w drugiej fazie cyklu większość kobiet doświadcza mniej lub bardziej dokuczliwych oznak i zmian zachodzącyh w jej ciele. Po owulacji, która jest punktem szczytowym całego cyklu, przychodzi moment w którym organizm orientuje się, że nie ma potrzeby dalszej produkcji hormonów ciążowych. Brak konieczności utrzymania potencjalnej ciąży mobilizuje układ rozrodczy do pozbycia się niewykorzystanego materiału. Może nim być np. nabłonek wyściełający macicę. Po owulacji część kobiet zauważa podwyższoną temperaturę ciała, która jednak spada wraz ze zbliżającą się menstruacją. Utrzymanie się temperatury ciała na wyższym poziomie przez dłuższy czas może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Wyższa temperatura oraz związane z tym gorsze samopoczucie łatwo tłumaczyć przeziębieniem lub nawet grypą. Wiele kobiet wspomina, że pierwsze objawy ich ciąży były podobne do grypy. Temperatura normuje się w ciągu kilku pierwszych tygodni.

Najwcześniejsze objawy ciąży, związane z aktywnością w układzie rozrodczym kobiety, łatwo można pomylić z comiesięcznym bólem zauważalnym przed miesiączką. Ból podbrzusza może się różnić natężeniem lub umiejscowieniem od tego, do czego kobieta jest przyzwyczajona. Jednak nie jest to regułą. Dla wielu kobiet nowością może być uczucie ciągnięcia w podbrzuszu. Jednak zazwyczaj pojawia się ono w kolejnych tygodniach, kiedy potencjalna ciąża zostanie już potwierdzona. Zdarza się niekiedy, że niektóre kobiety odczuwają ciągnięcie w okolicach macicy na chwilę przed menstruacją. Ze względu na to często zadawanym przez kobiety pytaniem jest to, czy na początku ciąży boli brzuch jak przy okresie? To właśnie wahania hormonalne związane ze wzrostem i spadkiem produkcji progesteronu odpowiedzialne są za łuszczenie i usuwanie endometrium, bądź za utrzymanie zdrowej ciąży. W obu przypadkach gorsze samopoczucie, takie jak mdłości przed okresem, jak najbardziej może się pojawiać. Jednak w sytuacji braku miesiączki warto sięgnąć po test ciążowy i w domowych warunkach podtrzymać lub zanegować swoje przeczucia. Należy jednak pamiętać, że skurcze macicy nie są jednoznacznym symptomem wskazującym na pojawienie się nowego życia.

Kolejnym nieoczywistym symptomem ciąży jest częste oddawanie moczu. [2]Dlaczego niemal każda ciężarna skarży się na ten objaw? Wytłumaczenie tego zjawiska jest proste. Wraz z rozwojem ciąży, organizm matki produkuje więcej krwi, a co za tym idzie - pojawia się więcej substancji pobocznych do usunięcia. Ponadto rosnąca macica uciska pęcherze, powodując niemal stałe parcie i potrzebę czestego oddawania moczu. Występujące uczucie mokrości jest zupełnie normalną sprawą dotykającą sporą rzeszę przyszłych matek. Objawy przed okresem często są powielane w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego warto przygotować się na dobrze już znany dyskomfort.[3]

Objawy PMS a ciąża. Mdłości to zawsze pierwsze oznaki ciąży?

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest stałym towarzyszem cyklu wielu kobiet. PMS to zespół dolegliwości, wśród których można wymienić między innymi - bolesność, drażliwość i nerwowość. PMS jest efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Dlatego trudno stwierdzić, czy to, czego spodziewa się kobieta to menstruacja czy ciąża. Zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka powoduje natężenie tych zmian hormonalnych. Mogą one skutkować efektami ubocznymi w postaci dolegliwości przypominających PMS. Wahania często skutkują także występowaniem zgagi przed okresem i w trakcie ciąży. Szalejące hormony swoim działanie rozregulowują także układ trawienny. Cofająca się kwaśna zawartość żołądka skutecznie podrażnia delikatną warstwę wyściełającą przełyk. Przez to wiele kobiet odczuwa głębokie pieczenie w klatce piersiowej po niemal każdym posiłku. Standardowe mdłości przed okresem czy ciążą również mogą stanowić ukryty objaw brzemienności. Dlatego warto uważnie przyglądać się wszelkim zmianom i odczuciom zachodzącym w organizmie.[4]

PMS, podobnie jak czasami wczesna ciąża, może powodować nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego - zaparcia lub biegunki. Oba rodzaje problemów z jelitami mogą pojawić się przed i menstruacją, a w przypadku ciąży - utrzymywać się przez kolejne kilka tygodni. Zaparcia to także jedna z przypadłości towarzysząca często ciężarnym aż do rozwiązania. Biegunka może zostać uznana za objaw ciąży, ale najczęściej występuje razem z całym szeregiem innych znaków wskazujących na stan błogosławiony. Samo pojawienie się rozwolnienia przed terminem miesiączki nie oznacza niepodważalnej oznaki ciąży.

Czy zapłodnienie daje jakieś symptomy? Pierwsze objawy ciąży przed miesiączką

Niektóre kobiety od razu wiedzą, że zaszły w ciążę - przeczuwają to i mocno wierzą, że tak właśnie się stało. Niestety, o ile brzmi to atrakcyjnie, większość z nas skazana jest na udowodnienie swojego stanu w sposób mniej uduchowiony. Służą do tego domowe testy ciążowe lub badania krwi w laboratorium. Z pewnością znajdzie się grupka kobiet, która potwierdzi, że od chwili zapłodnienia zaczęła odczuwać wczesne objawy ciąży. Jednak w większości przypadków kobiecy organizm sygnalizuje zmiany dopiero kilka lub kilkanaście dni później. Zastanawiasz się co wskazuje ból podbrzusza od owulacji do miesiączki? Pojawiające się skurcze macicy lub kłucie jajników najczęściej zwiastują zmieniające sie - wraz z cyklem - poziomy hormonów rozrodczych. Jakichkolwiek oznak ciąży należy dopatrywać się dopiero w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Uwagę warto zwrócić na pojawiające się plamienia przed terminem spodziewanej menstruacji. Mogą one być związane z implementacją zarodka (choć nie muszą).

Specyficzne samopoczucie stawia często pytanie - czy jeśli zarodek się zagnieżdża, brzuch boli jak na okres? Jak już wspomnieliśmy wyżej, niektóre panie czują ból implementacyjny. To moment zagnieżdżenia się zarodka, które dotychczas wędrowało po jajowodach i macicy. Zarodek zagnieżdża się w ciągu około tygodnia od momentu zapłodnienia. W chwili zagnieżdżenia organizm kobiety przestawia się na podtrzymanie tworzącego się życia. Lekarze liczą tygodnie ciąży od chwili rozpoczęcia cyklu - czyli pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka oraz "rzeczywisty" początek ciąży następuje na przełomie 3 i 4 tygodnia ciąży, czyli ok. 20 - 25 dnia cyklu. Od tego momentu też - może nawet na 7 dni przed miesiączką, pojawiają się wyraźniejsze objawy ciąży. Większość kobiet nie zauważy żadnych szczególnych zmian, aż do tego momentu - zwłaszcza że w 1, 2, 7, czy też 10 dniu ciąży... w zasadzie jeszcze wciąż w niej nie była. Pierwsze dni po zapłodnieniu nie dają żadnych objawów.

Zmiany, które kobieta dostrzegała jeszcze przed potencjalną datą implantacji zarodka, na przykład występowanie mdłości po zapłodnieniu, mogą nie mieć związku z potencjalną ciążą. W przypadku, gdy kobieta bardzo chce lub też bardzo nie chce zajść w ciążę, bywa bardzo skupiona na obserwacji swojego ciała i wyczulona na najmniejsze, dotychczas nawet niezauważalne, zmiany. Ewentualne bóle głowy lub wspomniane mdłości mogą być związane z napięciem psychicznym, które towarzyszy oczekiwaniu na to, czy miesiączka się pojawi, czy też nie.

Jak rozpoznać ciążę w pierwszych dniach?

Jak już ustaliliśmy, pierwsze objawy ciąży, zaraz po zapłodnieniu raczej nie występują. Masowe pojawianie się oznak rozpoczyna się wraz z umieszczeniem się zarodka w macicy. Zwiększa się wówczas produkcja hormonów, które rzutują na samopoczucie ciężarnej. Wbrew popkulturowym przekazom, nudności i torsje najczęściej pojawiają się po terminie miesiączki - w 5-7 tygodniu ciąży. Spora część kobiet wtedy już wie, że jest w ciąży - udowodniła to testem lub wizytą u lekarza. Brak apetytu w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może być związany właśnie z dyskomfortem odczuwanym w brzuchu i porannymi mdłościami. Wbrew swojej nazwie w wielu przypadkach nie ustępują one wraz z nadejściem południa. Zbyt gwałtowne zwracanie może powodować utratę wagi. Warto wtedy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Rozpoznanie zmian, które zachodzą w od momentu zapłodnienia i zaimplementowania się zarodka, jest praktycznie niemożliwe bez wnikliwej znajomości swojego organizmu. Kobieta świadoma swojego cyklu potrafi określić którą fazę akurat przechodzi i czy różni się ona od zeszłomiesięcznych doświadczeń. Na szczegółowej obserwacji opiera się również jedna z metod antykoncepcji - kalendarzyk małżeński. Ten sposób zakłada obserwację śluzu i temperatury, na podstawie których oblicza się kiedy zachodzi możliwość zajścia w ciąże. Regularność kobiecego cyklu jest wrażliwa na różne czynniki - np. stres, infekcje, itp. W związku z tym nawet dokładna obserwacja może nie przynieść zakładanych efektów. Owulacja nastąpić może szybciej lub później niż przewidywano. Duże ryzyko błędu, jakim jest obłożone stosowanie tej metody, uniemożliwia dokładne wskazanie niektórych niepospolitych dolegliwości jako pewnych oznak ciąży. Warto zwrócić uwagę na brak objawów przed okresem lub ich inny przebieg. Może to wskazywać na zapłodnienie i bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. W niektórych przypadkach występują nieoczywiste i wspólne dla obu stanów symptomy, takie jak ból brzucha i ból pleców przed okresem, ciążą. Brzemienność rozregulowuje niemal wszystkie układy znajdujące się w organizmie. W Internecie znaleźć można informacje o pierwszych objawach ciąży podobnych do grypy. Jednak forum online - nawet najlepsze, nie zastąpi opinii lekarza. Tylko potwierdzone objawy ciąży przed okresem lub po nim dają pewność.

Czy 2 dni przed okresem objawy ciąży mogą się pojawić?

Chwilę przed terminem spodziewanej miesiączki jak najbardziej mogą wystąpić symptomy wskazujące na zapłodnienie. Pierwsze symptomy - 2 dni przed okresem objawy ciąży mogą pojawić pod postaciami - mdłości, stałego zmęczenia i niechęci, wyczulonego węchu czy tkliwych, obrzmiałych piersi. Wraz z rozwojem stanu, na różnych etapach cyklu mogą pojawić się dobrze już znane objawy jak na okres, a jednak ciąża rządzi się swoimi prawami i często płata figle przyszłym matkom. Dotychczas miewane wskaźniki menstruacji zostają nieco wyolbrzymione, przez co wiele kobiet nie wie przez pierwsze tygodnie o rozwijającej się ciąży.[5] Stan podgorączkowy przed okresem jest jak najbardziej normalną sprawą. Jednak utrzymywanie wyższej temperatury przez dłuższy czas niż zazwyczaj może zwiastować zapłodnienie. Pierwsze objawy ciąży przed miesiączką mogą występować niemal niezauważenie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i nawet najdrobniejszych zmian odbiegających od normy warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Ból podbrzusza po owulacji a ciąża

Owulacja - jajeczkowanie - to czas najwyższej płodności kobiet. U sporej części z nas występuje tzw. ból owulacyjny.[6] Wynika on z pęknięcia pęcherzyka w jajniku i wypuszczenia komórki jajowej. Ewentualnie pojawiający się dyskomfort powinien być ledwo zauważalny i szybko minąć. Zazwyczaj ciągnący ból odczuwany jest przez około dzień lub dwa. Zjawisko przedłużenia się czasu odczuwania bolesności może być jednym z symptomów zapłodnienia. Czy istnieje powiązanie między bólem podbrzusza po owulacji a ciążą? Oczywiście, że tak. Zjawiska te są ze sobą ściśle powiązane. Wzrost poziomu progesteronu w organizmie przyszłej matki mobilizuje narządy układu rozrodczego do transformacji i stworzenia najlepszych warunków do rozwoju zdrowej ciąży.[7] Odpowiedzią na pytanie o ból podbrzusza po okresie czy to ciąża, jest fakt, iż obolałe podbrzusze może być znakiem zmian zachodzących wewnątrz. Puchnięcie macicy przygotowuje narząd do rozwoju dziecka, które prawdopodobnie właśnie zagnieżdża się w ściance macicy. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się po upływie około miesiąca po zapłodnieniu.

Ból brzucha tydzień przed okresem a ciąża i objawy ciąży pozamacicznej

Wiele kobiet zastanawia się, czy ból brzucha tydzień przed okresem, a ciąża to normalne zjawiska. Czy jedno może wskazywać na drugie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W tym momencie cyklu występuje wiele zmiennych. Od dyskomfortu wynikającego z owulacji i bolesności pękającego pęcherzyka, przez rozregulowanie układu trawiennego, aż po ból implementacyjny. We wczesnych stadiach ciąży trudno rozpoznać pierwsze oznaki. Objawy okresu, a ciąży są często niemal takie same.[8]

Ciekawym, odbiegającym od normy zjawiskiem, są symptomy ciąży pozamacicznej. Objawy przed okresem, a ciążą pozamaciczną są łatwiejsze do zauważenia, od tych klasycznych. W tym przypadku często pojawia się bladość, jednostronny ból brzucha i zasłabnięcia. Omdlenia spowodowane obniżeniem ciśnienia i trudnościami w oddychaniu także są objawami ciąży pozamacicznej.[9] Podejrzewając taką sytuację lub zauważając wczesne objawy ciąży należy jak najszybciej udać się do lekarza i zasięgnąć profesjonalnej pomocy.

Uczucie mokrości przed okresem a ciąża. Jak rozpoznać fazę cyklu?

Śluz szyjkowy wytwarzany przez macicę jest zupełnie naturalnym, a nawet pożądanym zjawiskiem. Jego zadaniem jest chronienie macicy przed infekcjami, oczyszczanie jej oraz zapewnienie jej właściwego, wewnętrznego pH. Substancja zmienia barwę i konsystencję wraz z upływem dni miesiąca.[10] Proces można podzielić na 3 fazy:

 • folikularną;
 • owulacyjną;
 • lutealną.

Pierwsza z nich rozpoczyna się miesiączką, a kończy rozpoczęciem fazy owulacyjnej. W etapie folikularnym następuje łuszczenie i usuwanie nabłonka wyściełającego macicę. Usuwane resztki związane są z obniżeniem wytwarzania progesteronu. Nie doszło do zapłodnienia, więc organizm może zmniejszyć produkcję hormonu oraz "posprzątać" to co przygotował. To właśnie na tym etapie w jajniku także tworzy się i dojrzewa pęcherzyk Graafa.[11] W fazie folikularnej śluz jest biały, o kremowo-lepkiej konsystencji.

Dalej następuje owulacja. Wypuszczona komórka jajowa ląduje w jajowodzie, gdzie przebywa przez 24 godziny. Niektóre kobiety mogą odczuwać ból podbrzusza po owulacji, związany z samym pękaniem pęcherzyka. Na tym etapie można zaobserwować również podwyższoną temperaturę przed okresem. Kobiety najbardziej płodne są przez mniej więcej tydzień - 3 dni przed owulacją, w dzień owulacji oraz 3 dni po owulacji. Okres ten jest współmierny do żywotności plemników w drogach rodnych, które dostają się tam podczas stosunku. To właśnie w tym momencie wiele kobiet choć raz zastanowiło się nad powiązaniem uczucia mokrości przed okresem, a ciążą. Nic w tym dziwnego, etap owulacyjny charakteryzuje się biało-przejrzystym, mokrym, wodnistym śluzem, ułatwiającym plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Ostatnią fazą cyklu menstruacyjnego, jest faza lutealna. W tym momencie organizm przystosowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki. Wzrost poziomu progesteronu nastraja organizm na utrzymanie ciąży. W przypadku braku zapłodnienia, spada poziom hormonów ciążowych i rozpoczyna się złuszczanie endometrium. Skurcze macicy przed okresem ciążą wielu z nas, jednak są swoistym przypomnieniem przed na nowo rozpoczynającym się cyklem menstruacyjnym. Ból brzucha przed okresem, a ciąża niekoniecznie są ze sobą powiązane. W znacznej części przypadków dyskomfort wynika ze zmian hormonalnych. Ewentualne, bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką dostrzeżesz dopiero przy następnym cyklu.

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką - czy to już początek?

Mimo iż niemal każda kobieta wie, jak odróżnić objawy ciąży od okresu, to wczesne objawy ciąży, to podobnie jak w przypadku cyklu, dość indywidualna kwestia. Co ma wspólnego 20 dzień cyklu, a ciąża? Pierwsze objawy ciąży przed okresem zazwyczaj widoczne i odczuwalne są w 3 tygodniu cyklu. Warto zaznaczyć, że zestaw dolegliwości jest wspólny dla wielu kobiet:

 • podwyższona temperatura,
 • zmęczenie (przypominające objawy grypy),
 • ból podbrzusza i bolesność piersi (przypominające objawy miesiączki),

a w późniejszym okresie również:

 • zatrzymanie miesiączki,
 • nudności;

Jedynym pewnym potwierdzeniem ciąży jest test ciążowy - paskowy, kasetkowy lub strumieniowy (którego skuteczność w pierwszych tygodniach może nie być zbyt wysoka) oraz test z krwi, wykonywany w laboratorium. Zauważenie bardzo wczesnych objawów ciąży przed miesiączką wymaga ich potwierdzenia w gabinecie lekarskim. To najlepszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytanie "czy to już" i pozwoli w spokoju cieszyć się na myśl o tym, jak ekscytujące będą kolejne miesiące.


Przypisy

[1] JoAnne S. Richards, Darryl L. Russell, Rebecca L. Robker, Maya Dajee, Tamara N. Alliston, Molecular mechanisms of ovulation and luteinization, 1998

[2]  Nazik E. I wsp., Incidence of pregnancy‐related discomforts and management approaches to relieve them among pregnant women. Journal of clinical nursing, 2014

[3]  Haider G. I wsp., Risk factors of urinary tract infection in pregnancy. JPMA, 2010

[4]  Nazik E. I wsp., Incidence of pregnancy‐related discomforts and management approaches to relieve them among pregnant women. Journal of clinical nursing, 2014

[5]  Ding M. I wsp., The effectiveness and safety of ginger for pregnancy-induced nausea and vomiting: a systematic review. Women and Birth, 2013

[6]  Ulcova Z., Immunological and physicochemical properties of cervical ovulatory mucus. Journal of Reproductive Immunology, 2010

[7]  Edmonds K. (ed.). Dewhurst's textbook of obstetrics and gynaecology. John Wiley & Sons, 2011

[8] Teklenburg G. i wsp., Natural selection of human embryos: decidualizing endometrial stromal cells serve as sensors of embryo quality upon implantation. PloS one, 2010, 5.4: e10258.

[9] Snell B.J., Assessment and management of bleeding in the first trimester of pregnancy. Journal of Midwifery & Women’s Health, 2009

[10] Joseph Jordan; Albert Singer; Howard Jones; Mahmood Shafi, eds. (2006). The cervix (2nd ed.). Malden, Mass.: Blackwell

[11] Thomas Reilly, The Menstrual Cycle and Human Performance: An Overview, 2010

do góry
Projekt sklepu internetowego whitedesign.pl
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium