NOWOŚCI BROEL
Golf dziecięcy BROEL GILLO bordowy
Golf dziecięcy BROEL GILLO bordowy
40,00 zł
szt.
Golf dziecięcy BROEL GILLO czarny
Golf dziecięcy BROEL GILLO czarny
40,00 zł
szt.
Golf dziecięcy BROEL GILLO fuksja
Golf dziecięcy BROEL GILLO fuksja
40,00 zł
szt.
Golf dziecięcy BROEL GILLO jeans
Golf dziecięcy BROEL GILLO jeans
40,00 zł
szt.
Rocznice ślubu - potrafisz wymienić ich nazwy?

W tradycji polskiej instytucja małżeństwa ma duże znaczenie. Do dziś moment zaślubin jest hucznie celebrowany, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Wyjątkowy charakter związku małżeńskiego nie ogranicza się jednak jedynie do chwili, w której przyszli małżonkowie wypowiadają sakramentalne “tak”.

Rocznice ślubu, zwane także godami - to równie ważna chwila w życiu dwójki ludzi żyjących - najczęściej - pod jednym nazwiskiem. Tradycja celebrowania rocznic ślubu to pamiątka po czasach starożytnego Rzymu, gdzie do najważniejszych zaliczano zwłaszcza 25-tą i 50-tą. Do dziś te bardziej "okrągłe" jubileusze bywają uświetniane przez rodzinne spotkania, prezenty, a im wyższa liczba wspólnie spędzonych lat, tym bardziej uroczysta oprawa obchodów. Małżonkowie pozostający z związku przez kolejne 50 i więcej lat, mogą liczyć nawet na listy gratulacyjne od włodarzy zamieszkiwanej przez nich miejscowości.

Radość i wspólne przeżywanie miłych chwil to jedna z podstaw szczęśliwego związku.

Każdy kolejny rok umacnia więź łączącą małżonków i podkreśla wyjątkowość ich relacji.

Gody - rocznice ślubu - mają swoje nazwy, które podkreślają trwałość tych więzów. Powstanie większości nazw nie miało jednak romantycznego tła - w 1922 Emily Post, amerykańska specjalistka od etykiety, wydała książkę pt. "Etiquette", w której każdej kolejnej "okrągła" rocznicy ślubu nadała unikalną nazwę. Nazwy rocznic były równocześnie wskazówką odnośnie prezentów, jakimi powinni obdarować się małżonkowie. Kilka lat później lista została uzupełniona przez American National Retail Jeweler Association i w tej formie funkcjonuje do dziś. Przyjrzyjmy się nazwom pierwszych pięciu rocznic:

1 - pierwsza rocznica ślubu nosi nazwę papierowej. Papier nie należy do trwałych materiałów, jednak świętowanie pierwszej rocznicy małżeństwa to wyjątkowy moment dla wielu par, potwierdzający ich uczucie.

2 - druga rocznica ślubu jest rocznicą bawełnianą. Według specjalistów od etykiety i zgodnie z nazwą rocznicy, idealnym prezentem na drugą rocznicę ślubu są obrusy, pościele, ręczniki lub dywany. Wspaniały prezent dla pary, która właśnie rozpoczęła wykańczanie wspólnego gniazdka!

3 - trzecia rocznica ślubu zwana jest skórzaną. Prezenty? Wszystko co związane ze skórą - torebki, portfele, paski. 3 rocznica ślubu to dobry moment na obdarowanie się prezentem o bardziej luksusowym charakterze, który będzie towarzyszyć małżonkowi przez kolejne wspólne lata.

4 - czwarta rocznica ślubu to rocznica kwiatowa lub owocowa. Podpowiedzi prezentowe z okazji 4 rocznicy ślubu są bardziej frywolne - np. koszyk pełen owoców. Tego typu podarunek może być pretekstem do przygotowania pikniku w parku i przywołania wspomnień z pierwszych randek.

5 - piąta rocznica ślubu, drewniana rocznica. Piąta rocznica ślubu to pierwszy kamień milowy na wspólnej małżeńskiej drodze. Piąta rocznica powinna być świętowana w towarzystwie drewnianych wyrobów - skrzynek na narzędzia lub biżuterię, czy też ozdobnych ramek. Dobrym pomysłem może być również wspólne zasadzenie drzewa, którego wzrost będzie symbolizować rozwój waszego związku. Piąta rocznica ślubu to okres, w którym w wielu małżeństwach pojawiają się ciemne chmury - kłótnie, znudzenie sobą lub rozczarowanie. Warto wykorzystać ten czas na ponowne zbliżenie się do siebie i przypomnienie sobie o emocjach, które towarzyszyły pierwszym spotkaniom. Rozmawianie o uczuciach i wspólne rozwiązywanie problemów umacnia więzi małżeńskie i daje podwaliny do dalszego budowania wspólnego życia.

Nazwy rocznic ślubu od pierwszej do piątej zostały wprowadzone przez wspomnianą wcześniej Emily Post. Jej autorstwa są również nazwy godów - 15, 20, 25 i 50. Lata z brakującymi rocznicami uzupełnili członkowie towarzystwa Jubilerów Amerykańskich. Kolejne nazwy rocznic ślubu to:

6 - szósta rocznica ślubu to cukrowe lub żelazne gody. To, jak się nazywa szósta rocznica, różni się między państwami anglojęzycznymi. Do żelaza i jego twardości odwołuje się tradycja amerykańska, brytyjska wybiera coś bardziej słodkiego - cukier. Prezenty związane z rocznicą to przede wszystkim żelazne akcesoria do różnych rodzajów sportu, metalowe skrzynki oraz biżuteria. Jeżeli para wybierze świętowanie w bardziej wyspiarskim stylu - z pewnością może oddać się rozkoszom podniebienia na randce w ulubionej cukierni.

7 - siódma rocznica ślubu - jak się nazywa? Siódme gody określane są mianem wełnianych lub miedzianych. Wełna kojarzy się z ciepłem - siedmioletnie małżeństwo może mieć podobny charakter. W siedem lat po ślubie, małżonkowie znają się już bardzo dobrze, prawdopodobnie mają za sobą pierwszy kryzys.

8 - ósma rocznica ślubu to spiżowe lub brązowe gody. Niektóre źródła podają również nazwę "blaszana".

9 - dziewiąta rocznica ślubu to rocznica gliniana. Glina to materiał, który po wypaleniu uzyskuje wyjątkową trwałość. Podobnie jest ze związkiem po 9 latach wspólnego pożycia - po przeciwnościach losu, wzlotach i upadkach, następuje umocnienie tego, co łączy męża i żonę.

10 - dziesiąta rocznica ślubu - cynowe lub aluminiowe gody. Aluminium to materiał odporny na korozję - podobnie jak szczęśliwe małżeństwo z 10-letnim stażem. Dziesiątą rocznicę ślubu warto świętować w szerszym gronie - uroczysty obiad z rodziną, a może i wspólny seans ślubnego wideo? Dla wielu par to doskonały moment nie tylko na odświeżenie wspomnień, ale również na opowiedzeniem swoim kilkuletnim dzieciom o dniu swojego ślubu - przygotowaniach, ceremonii i emocjach, jakie towarzyszyły im w chwili, w której stanęli na ślubnym kobiercu.

11 - jedenasta rocznica ślubu zwana jest rocznicą stalową.

12 - dwunasta rocznica ślubu ponownie odnosi się do nazw tkanin - zależnie od źródła, podaje się nazwy: płócienna, jedwabna oraz lniana.

13 - trzynasta rocznica ślubu to koronkowe gody. Przesądne osoby uważają, że liczba "13" przynosi pecha. Trzynasta rocznica ślub to idealny moment by zaprzeczyć popularnym zabobonom i wspólnie świętować kolejny, "niepechowy" rok życia we dwójkę.

14 - czternasta rocznica ślubu zwana jest rocznicą kości słoniowej.

15 - piętnasta rocznica ślubu to kryształowe gody. Świętowanie piętnastu wspólnie spędzonych lat wymaga odpowiedniej, najlepiej kryształowej, oprawy. Niezależnie od tego, czy małżonkowie zdecydują się na świętowanie w hucie szkła (co może być doskonałą rozrywką!) czy na degustacji wina,15 rocznica to doskonała okazja na spróbowanie nowych aktywności.

16, 17 rocznica ślubu - jak się nazywa?

Według wymienionych wyżej specjalistów od etykiety, kolejne rocznice nie posiadają własnych nazw. Czy jednak 18 i 19 rocznica ślubu jest gorsza od tej dwudziestej? Zdecydowanie nie! Małżeństwo to taka relacja, nad którą należy pochylić się nawet po takim czasie. Po wielu latach życia pod jednym dachem, niektóre pary oddalają się od siebie, przestają spędzać ze sobą czas i po prostu żyją obok. Czasem szczera rozmowa oraz drobne gesty umożliwiają stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której rozwiązywanie problemów staje się prostsze.

16, 17, 18 czy też 19 rocznica ślubu do dobry moment na ucieczkę za miasto, do romantycznego domku nad morzem i wspólny relaks podczas spaceru po plaży. Z dala od codziennych problemów - pracy, nieumytych naczyń oraz przeciekającej pralki - łatwiej jest dostrzec siebie nawzajem i wykrzesać z siebie radosne iskry.

20 - dwudziesta rocznica ślubu zwana jest porcelanową. Świętowanie dwudziestolecia to kolejna okazja do spotkania w większym gronie. Może tym razem już także w towarzystwie pierwszych sympatii swoich dzieci? 20 rocznica ślubu to dobry czas, aby porozmawiać ze swoimi nastoletnimi dziećmi o miłości i partnerstwie. Szczera rozmowa z młodszym pokoleniem pozwoli małżonkom spojrzeć na swoją relację z innej perspektywy - oczami ich dzieci.

21 rocznica ślubu, 22, 23 i 24 to dla wielu par moment, w którym muszą się zmierzyć z "syndromem pustego gniazda", kiedy to świat przestaje się kręcić wokół wychowania i edukacji potomstwa. Po dzieciach, które "wyfrunęły z gniazda", pozostaje tylko pusty pokój. Przed rodzicami otwierają się nowe możliwości - może to czas, aby zacząć spełniać swoje marzenia i oddać się podróżom - chociażby wzdłuż granic Polski!

25 rocznica ślubu, zwana jest także srebrną. W okolicach srebrnych godów wiele par zaczyna zastanawiać się nad odnowieniem przysięgi małżeńskiej. Tego typu uroczystość może odbywać się w kościele i być równie wzruszająca, co pierwsza ceremonia. Tym razem młodej parze towarzyszyć mogą także ich dzieci i wnuki, dla których powtórne złożenie przysięgi będzie doskonałą lekcją miłości małżeńskiej.

Po tak emocjonujących wydarzeniach, kolejne gody - 27, 28 i 29 rocznica ślubu - będą z pewnością spokojniejsze. Uroczysta kolacja i wspólne oglądanie zdjęć to dobry plan na każdą ze wspomnianych okazji. Dla par, które doczekały się już wnuków, to także dobra okazja na opowiedzenie kolejnemu pokoleniu o swoim ślubie i tym, co to znaczyć - "być w związku małżeńskim".

30 rocznica ślubu zwana jest perłową. Przyjęło się uważać, że dobrym prezentem z tej okazji są wyroby biżuteryjne z perłą. Perły symbolizują czystość i wierność. Uznaje się również, że mają dobroczynny wpływ na zdrowie - łagodzą migreny oraz objawy wrzodów żołądka. Poza tym... doskonale prezentują się na damskiej szyi.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych, nieokrągłych rocznic ślubu, tak i 31, 32, 33 i 34 nie doczekały się swojej wyjątkowej nazwy. Kolejną wyróżnioną w ten sposób rocznicą jest 35 rocznica ślubu, zwana koralową. Wytyczne związane z etykietą sugerują obdarowywanie się prezentami z tym właśnie kamieniem. "Czerwone złoto" symbolizuje bogactwo - nic dziwnego więc, że właśnie on został wybrany jako nazwa dla tej rocznicy. Bogactwo doświadczeń, jakie świętująca para zebrała w ciągu ostatnich 35 lat swojego życia, jest nie tylko dowodem wielkiej miłości, jaka ich łączy, ale również siły do pracy nad sobą i nad związkiem.

Kolejne, bezimienne gody - 36, 37 rocznica ślubu to przygrywka do hucznego obchodzenia następnej dekady razem.

40 rocznica ślubu - jakie to gody? Specjaliści od etykiety określają je jako "rubinowe". Świętowanie 40 lat pod jednym nazwiskiem często zbiega się z rozpoczęciem kolejnego etapu życia - przejściem na emeryturę. To doskonały czas, aby przyjrzeć się bliżej potrzebom małżonka i wspólnie pielęgnować tą dojrzałą miłość, tak aby trwała jak najdłużej... Kto wie, może to też idealny czas na odrobinę szaleństwa i zaplanowanie 42 rocznicy ślubu na Wyspach Kanaryjskich?

45 rocznica ślubu nosi miano szafirowej, kolejne "piątki " - 50, 55, i 60 to odpowiednio - złota, szmaragdowa i diamentowa. W ostatnim przypadku symbolika jest jasna - diament uważany jest za jednej z najtwardszych materiałów w przyrodzie.

Jeszcze 100 lat temu, kiedy etykieta i tak zwane "dobre maniery" odgrywały duże znaczenie, nazwy rocznic ślubu były doskonałą wskazówką, umożliwiającą świętowanie według przyjętych norm. Współcześnie, etykieta pojmowana w tamtej sposób straciła na znaczeniu, a nazwy godów są już bardziej ciekawostką. Celebrowanie kolejnych wspólnych lat nie wymaga podążania za wytycznymi z podręcznika, warto więc tworzyć własne tradycje, umacniające wyjątkowość relacji między mężem i żoną.

NOWOŚCI
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl