NOWA KOLEKCJA!
Bermudy chłopięce MAYORAL 3251 grafitowe
Bermudy chłopięce MAYORAL 3251 grafitowe
126,00 zł 107,10 zł
Bermudy chłopięce MAYORAL 3261 jeansowe
Bermudy chłopięce MAYORAL 3261 jeansowe
112,00 zł 95,20 zł
Bluza chłopięca MAYORAL 6409 piaskowa
Bluza chłopięca MAYORAL 6409 piaskowa
153,00 zł 130,05 zł
Kamizelka chłopięca MAYORAL 3339 zielona
Kamizelka chłopięca MAYORAL 3339 zielona
144,00 zł 122,40 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 3651 krem/pomarańcz
Komplet chłopięcy MAYORAL 3651 krem/pomarańcz
126,00 zł 107,10 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 3660 biały/zielony
Komplet chłopięcy MAYORAL 3660 biały/zielony
112,00 zł 95,20 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 6636 szary/granat
Komplet chłopięcy MAYORAL 6636 szary/granat
130,00 zł 110,50 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 6641 czerwony/czarny
Komplet chłopięcy MAYORAL 6641 czerwony/czarny
171,00 zł 145,35 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3005 pomarańczowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 3005 pomarańczowa
70,00 zł 59,50 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3013 niebieska
Koszulka chłopięca MAYORAL 3013 niebieska
72,00 zł 61,20 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3017 niebieska
Koszulka chłopięca MAYORAL 3017 niebieska
67,00 zł 56,95 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3023 granatowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 3023 granatowa
67,00 zł 56,95 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 6003 granatowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 6003 granatowa
70,00 zł 59,50 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3416 zielona
Kurtka chłopięca MAYORAL 3416 zielona
216,00 zł 183,60 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3418 zielona/granat
Kurtka chłopięca MAYORAL 3418 zielona/granat
225,00 zł 191,25 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3420 niebieska
Kurtka chłopięca MAYORAL 3420 niebieska
171,00 zł 145,35 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 6406 jeansowa
Kurtka chłopięca MAYORAL 6406 jeansowa
163,00 zł 138,55 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 6412 granatowa
Kurtka chłopięca MAYORAL 6412 granatowa
234,00 zł 198,90 zł
Sweter chłopięcy MAYORAL 3340 granatowy
Sweter chłopięcy MAYORAL 3340 granatowy
123,00 zł 104,55 zł
Pierwsze objawy ciąży - kiedy wiadomo, że to już?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Z pewnością wypatrujesz pierwszych objawów zmian, jakie zachodzą w Twoim ciele! Dowiedz się, co zwiastuje ciążę i jakich symptomów możesz spodziewać się w jej pierwszych tygodniach!

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Organizm ludzki jest skomplikowanym systemem, który nie zawsze działa według podręcznikowych zasad. Układ rozrodczy kobiety jest doskonałym przykładem na potwierdzenie tej teorii. Według naukowej wiedzy, cykl kobiety trwa około 28 dni - dopuszczalne są tu kilkudniowe odchyły. Każda z nas wie jednak, że w tym przypadku "kilkudniowe" to miara bardzo względna - u części z nas cykl trwa nawet do 40 dni! Podobnie jest z samym krwawieniem - duża rzesza kobiet po 3 dniach uznaje miesiączkę za zakończoną, podczas gdy u innych okres trwa od 5 do nawet 7 dni. Regularność tych procesów może być zachwiana przez drobne odstępstwa od stałego trybu życia, np. choroba (nawet przeziębienie), wzmożony stres, wyjazdy oraz inne czynniki.

Czas i długość cyklu to nie jedyna rzecz, jaką się między sobą różnimy. W trakcie cyklu kobiety skarżą się na różne dolegliwości - nie tylko ze strony układu rozrodczego, ale także pokarmowego, ból kręgosłupa i głowy, czy też wahania temperatury ciała. Końcówce cyklu towarzyszy niekiedy gromadzenie wody, które w niektórych przypadkach może powodować nawet kilkukilogramowe wahnięcia wagi ciała.

Mnogość i różnorodność doświadczeń, jakie towarzyszą kobietom podczas cyklu, przekłada się na podobny przegląd doznań mogących zwiastować zapłodnienie i ciążę. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży, część z kobiet uznaje je za zwiastun nadchodzącego okresu lub przeziębienia. Nic dziwnego - wczesne oznaki ciąży, pojawiające się jeszcze przed miesiączką (jej terminem wynikającym z obserwacji) nie są wyraziste i mogą przypominać to, do czego każda kobieta jest przyzwyczajona. Zaliczyć można do nich przede wszystkim:

- ból podbrzusza - przypominające delikatne skurcze towarzyszące zbliżającej się miesiączce,

- lekki stan podgorączkowy - który może być objawem infekcji. Podwyższona temperatura (która przy normalnym cyklu może występować do kilku dni po owulacji) to efekt produkcji progesteronu - hormonu, który umożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w macicy i utrzymanie ciąży.

Wymienione wyżej oznaki należą do tych, które najczęściej towarzyszą kobietom w pierwszych dwóch-trzech tygodniach ciąży, jeszcze przed miesiączką. Ukryte w ten sposób objawy ciąży, zazwyczaj są interpretowane jako oznaki odmiennego stanu dopiero po potwierdzeniu go testem ciążowym.

Do objawów wczesnej ciąży zaliczyć można jednak również dolegliwości związane z implantacją zarodka w macicy. Objawy zapłodnienia to m.in. ból implementacyjny oraz plamienie. Ból związany z zagnieżdżeniem się zarodka jest krótkotrwały, a część kobiet w ogóle go nie doświadcza - podobnie jak i plamienia. Oba rodzaje objawów występują w przeciągu tygodnia od stosunku. Ze względu na procesy, jakie zachodzą w ciele kobiety po stosunku, nie ma możliwości aby kobieta odczuwała pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu, np. kilka godzin po stosunku..

Najwcześniej objawy ciąży - nieoczywiste znaki

Jak wspomnieliśmy wyżej, w drugiej fazie cyklu większość kobiet doświadcza mniej lub bardziej dokuczliwych oznak zmian, jakie zachodzą w jej ciele. Po owulacji, która jest punktem szczytowym całego cyklu, przychodzi moment w którym organizm orientuje się, że nie ma potrzeby dalszej produkcji hormonów ciążowych. Brak konieczności utrzymania potencjalnej ciąży, mobilizuje układ rozrodczy do pozbycia się niewykorzystanego materiału - np. nabłonka wyściełającego macicę. Po owulacji część kobiet zauważa podwyższoną temperaturę ciała, która jednak spada wraz ze zbliżającym się okresem. Utrzymanie się temperatury ciała na wyższym poziomie przez dłuższy okres czasu może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Podwyższoną temperaturę oraz związane z tym gorsze samopoczucie, charakterystyczne zwłaszcza dla miesięcy jesiennych i zimowych, łatwo tłumaczyć przeziębieniem lub nawet grypą. Wiele kobiet wspomina, że pierwsze objawy ich ciąży były podobne do grypy. Temperatura normuje się w ciągu kilku pierwszych tygodni.

Najwcześniejsze objawy ciąży, związane z aktywnością w układzie rozrodczym kobiety, łatwo można pomylić z comiesięcznym bólem, który zazwyczaj jest zauważalny przed okresem. Ból podbrzusza może się różnić natężeniem lub umiejscowieniem od tego, do czego kobieta jest przyzwyczajona, ale nie musi. Dla wielu kobiet nowością może być uczucie ciągnięcia w podbrzuszu, jednak zazwyczaj pojawia się ono w kolejnych tygodniach, kiedy potencjalna ciąża zostanie już potwierdzona. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety odczuwają ciągnięcie w okolicach macicy na chwilę przed okresem.

Objawy PMS a ciąża

Pms, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, który jest stałym towarzyszem cyklu wielu kobiet. PMS to zespół dolegliwości, wśród których można wymienić między innymi - bolesność, drażliwość i nerwowość. PMS jest efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Zapłodnienie i zagnieżdżenie się zarodka powoduje natężenie tych zmian, które mogą skutkować efektami ubocznymi w postaci dolegliwości przypominających pms.

Pms, podobnie jak czasami wczesna ciąża, może powodować nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego - zaparcia lub biegunki. Oba rodzaje problemów z jelitami mogą pojawić się przed i okresem, a w przypadku ciąży - utrzymywać się przez kolejne kilka tygodni. Zaparcia to także jedna z przypadłości, która często towarzyszy ciężarnym aż do rozwiązania. Biegunka może zostać uznana za objaw ciąży, ale najczęściej występuje razem z całym szeregiem innych znaków, które wskazują na stan błogosławiony. Samo pojawienie się rozwolnienia przez terminem miesiączki nie może być uważane za niepodważalną oznakę ciąży.

Czy zapłodnienie daje jakieś objawy?

Niektóre kobiety od razu wiedzą, że zaszły w ciążę - przeczuwają to i mocno wierzą, że tak właśnie się stało. Niestety, o ile brzmi to atrakcyjnie, większość z nas skazana jest na potwierdzenie swojego stanu w sposób mniej uduchowiony - za pomocą domowego testu ciążowego lub badania krwi w laboratorium. Z pewnością znajdzie się grupka kobiet, która potwierdzi, że od chwili zapłodnienia zaczęła odczuwać oznaki ciąży, jednak w większości przypadków kobiecy organizm sygnalizuje zmiany kilka lub kilkanaście dni później.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, niektóre panie czują ból implementacyjny - moment zagnieżdżenia się zarodka, które dotychczas wędrowało po jajowodach i macicy. Zarodek zagnieżdża się w ciągu około tygodnia od momentu zapłodnienia. W chwili zagnieżdżenia organizm kobiety przestawia się na podtrzymanie tworzącego się życia.

Lekarze liczą tygodnie ciąży od chwili rozpoczęcia cyklu - czyli pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka oraz "rzeczywisty" początek ciąży następuje na przełomie 3 i 4 tygodnia ciąży, czyli ok. 20 - 25 dnia cyklu. Od tego momentu też - może nawet na 7 dni przed miesiączką, pojawiają się wyraźniejsze objawy ciąży. Większość kobiet nie zauważy żadnych szczególnych zmian, aż do tego momentu - zwłaszcza że w 1, 7, czy też 10 dniu ciąży... w zasadzie jeszcze wciąż w niej nie była.

Zmiany, które kobieta dostrzegała jeszcze przed potencjalną datą implantacji zarodka, na przykład występowanie mdłości po zapłodnieniu, mogą nie mieć związku z potencjalną ciążą. W przypadku, gdy kobieta bardzo chce lub też bardzo nie chce zajść w ciążę, bywa bardzo skupiona na obserwacji swojego ciała i wyczulona na najmniejsze, dotychczas nawet niezauważalne, zmiany. Ewentualne bóle głowy lub wspomniane mdłości mogą być związane z napięciem psychicznym, które towarzyszy oczekiwaniu na to, czy miesiączka się pojawi, czy też nie.

Jak rozpoznać ciążę w pierwszych dniach?

Jak już ustaliliśmy, pierwsze objawy ciąży, zaraz po zapłodnieniu, raczej nie występują. Masowe pojawianie się oznak rozpoczyna się wraz z umieszczeniem się zarodka w macicy i zwiększoną produkcją hormonów, które rzutują na samopoczucie ciężarnej. Wbrew popkulturowym przekazom, nudności i torsje najczęściej pojawiają się po terminie miesiączki - w 5-7 tygodniu ciąży. Spora część kobiet wtedy już wie, że jest w ciąży - potwierdziła to testem lub wizytą u lekarza. Brak apetytu w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, może być związany właśnie z porannymi mdłościami, które wbrew swojej nazwie, w wielu przypadkach nie ustępują wraz z nadejściem południa. Zbyt gwałtowne zwracanie może powodować utratę wagi - warto wtedy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Rozpoznanie zmian, które zachodzą w od momentu zapłodnienia i zaimplementowania się zarodka, jest praktycznie niemożliwe bez wnikliwej znajomości swojego organizmu. Kobieta, która jest świadoma swojego cyklu, potrafi określić którą fazę akurat przechodzi i czy różni się ona od zeszłomiesięcznych doświadczeń. Na szczegółowej obserwacji opiera się również jedna z metod antykoncepcji - kalendarzyk małżeński. Ten sposób zakłada obserwację śluzu i temperatury, na podstawie których oblicza się kiedy zachodzi możliwość zajścia w ciąże. Ze względu na to, iż regularność kobiecego cyklu jest wrażliwa na różne czynniki - np. stres, infekcje, itp. dokładna obserwacja może jednak nie przynieść zakładanych efektów, a owulacja nastąpić szybciej lub później niż przewidywano. Duże ryzyko błędu, jakim jest obłożone stosowanie tej metody, uniemożliwia dokładne wskazanie niektórych niepospolitych dolegliwości, jako pewnych oznak ciąży.

Ciąża - czy to już początek?

Objawy ciąży, to podobnie jak w przypadku cyklu, dość indywidualna kwestia. Co prawda, zestaw dolegliwości jest wspólny dla wielu kobiet:

- podwyższona temperatura,

- zmęczenie (przypominające objawy grypy),

- ból podbrzusza i bolesność piersi (przypominające objawy miesiączki),

a w późniejszym okresie również:

- zatrzymanie miesiączki,

- nudności;

jednak w jedynym pewnym potwierdzeniem ciąży jest test ciążowy - paskowy, kasetkowy lub strumieniowy (którego skuteczność w pierwszych tygodniach może nie być zbyt wysoka) oraz test z krwi, wykonywany w laboratorium. Potwierdzenie swoich objawów w gabinecie lekarskim to najlepszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytanie "czy to już" i pozwoli w spokoju cieszyć się na myśl o tym, jak ekscytujące będą kolejne miesiące.

NOWA KOLEKCJA!
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 różowa
155,00 zł 131,75 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3430 turkusowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3430 turkusowa
189,00 zł 160,65 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3050 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3050 kremowa
79,00 zł 67,15 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6425 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6425 różowa
202,00 zł 171,70 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 miętowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 miętowa
155,00 zł 131,75 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3031 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3031 kremowa
76,00 zł 64,60 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3932 zielona/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3932 zielona/wzór
171,00 zł 145,35 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3051 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3051 kremowa
70,00 zł 59,50 zł
Ogrodniczka dziewczęca MAYORAL 3907 różowa
Ogrodniczka dziewczęca MAYORAL 3907 różowa
157,00 zł 133,45 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 6975 liliowa/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 6975 liliowa/wzór
189,00 zł 160,65 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3935 kremowa
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3935 kremowa
216,00 zł 183,60 zł
Kombinezon dziewczęcy MAYORAL 6983 róż/wzór
Kombinezon dziewczęcy MAYORAL 6983 róż/wzór
157,00 zł 133,45 zł
Płaszcz dziewczęcy MAYORAL 3431 różowy
Płaszcz dziewczęcy MAYORAL 3431 różowy
216,00 zł 183,60 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3032 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3032 kremowa
74,00 zł 62,90 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3951 zielona/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3951 zielona/wzór
107,00 zł 90,95 zł
Bluza dziewczęca MAYORAL 6424 zielona
Bluza dziewczęca MAYORAL 6424 zielona
157,00 zł 133,45 zł
Komplet dziewczęcy MAYORAL 6839 biały/czarny
Komplet dziewczęcy MAYORAL 6839 biały/czarny
234,00 zł 198,90 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3049 zielona
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3049 zielona
90,00 zł 76,50 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3432 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3432 różowa
180,00 zł 153,00 zł
Dres dziewczęcy MAYORAL 3841 zielony/krem
Dres dziewczęcy MAYORAL 3841 zielony/krem
216,00 zł 183,60 zł
Komplet dziewczęcy MAYORAL 3956 krem/zielony
Komplet dziewczęcy MAYORAL 3956 krem/zielony
171,00 zł 145,35 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6426 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6426 różowa
186,00 zł 158,10 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl