NOWA KOLEKCJA!
Bermudy chłopięce MAYORAL 3251 grafitowe
Bermudy chłopięce MAYORAL 3251 grafitowe
126,00 zł 107,10 zł
Bermudy chłopięce MAYORAL 3261 jeansowe
Bermudy chłopięce MAYORAL 3261 jeansowe
112,00 zł 95,20 zł
Bluza chłopięca MAYORAL 6409 piaskowa
Bluza chłopięca MAYORAL 6409 piaskowa
153,00 zł 130,05 zł
Kamizelka chłopięca MAYORAL 3339 zielona
Kamizelka chłopięca MAYORAL 3339 zielona
144,00 zł 122,40 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 3651 krem/pomarańcz
Komplet chłopięcy MAYORAL 3651 krem/pomarańcz
126,00 zł 107,10 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 3660 biały/zielony
Komplet chłopięcy MAYORAL 3660 biały/zielony
112,00 zł 95,20 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 6636 szary/granat
Komplet chłopięcy MAYORAL 6636 szary/granat
130,00 zł 110,50 zł
Komplet chłopięcy MAYORAL 6641 czerwony/czarny
Komplet chłopięcy MAYORAL 6641 czerwony/czarny
171,00 zł 145,35 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3005 pomarańczowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 3005 pomarańczowa
70,00 zł 59,50 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3013 niebieska
Koszulka chłopięca MAYORAL 3013 niebieska
72,00 zł 61,20 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3017 niebieska
Koszulka chłopięca MAYORAL 3017 niebieska
67,00 zł 56,95 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 3023 granatowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 3023 granatowa
67,00 zł 56,95 zł
Koszulka chłopięca MAYORAL 6003 granatowa
Koszulka chłopięca MAYORAL 6003 granatowa
70,00 zł 59,50 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3416 zielona
Kurtka chłopięca MAYORAL 3416 zielona
216,00 zł 183,60 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3418 zielona/granat
Kurtka chłopięca MAYORAL 3418 zielona/granat
225,00 zł 191,25 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 3420 niebieska
Kurtka chłopięca MAYORAL 3420 niebieska
171,00 zł 145,35 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 6406 jeansowa
Kurtka chłopięca MAYORAL 6406 jeansowa
163,00 zł 138,55 zł
Kurtka chłopięca MAYORAL 6412 granatowa
Kurtka chłopięca MAYORAL 6412 granatowa
234,00 zł 198,90 zł
Sweter chłopięcy MAYORAL 3340 granatowy
Sweter chłopięcy MAYORAL 3340 granatowy
123,00 zł 104,55 zł
Kiedy zrobić test ciążowy?

Objawy ciąży bywają nieoczywiste - ból podbrzusza, temperatura... to w zasadzie może znaczyć, kolokwialnie mówiąc "wszystko i nic". Jeśli chcesz się przekonać, czy Twoje przypuszczenia są słuszne, wykonaj test ciążowy! Tylko jak go zrobić, żeby wynik był wiarygodny?

Czy test ciążowy po 6 dniach jest wiarygodny?

Testy ciążowe, które dostępne są w aptekach i drogeriach, wykrywają obecność beta hCG (gonadotropina kosmówkowa) - hormonu, który jest odpowiedzialny za przeżycie ciałka żółtego, a w dalszym przebiegu ciąży, za utrzymanie produkcji progesteronu. W pierwszym trymestrze, produkcja gonadotropiny jest gwałtowna - ilość hormonu w organizmie kobiety podwaja się w przeciągu ok. 24 godzin i osiąga swoją szczytową ilość w 10 tygodniu ciąży. Hormon obecny jest w moczu, stąd też możliwość wykonania szybkiego testu ciążowego, który może potwierdzić ciążę.

Wiarygodność testu zależna jest od stężenia hormonu w kobiecym moczu. W pierwszych dniach ciąży - po zapłodnieniu - te wartości są stosunkowo niskie, a test może nie dawać prawidłowych wyników. Według informacji producentów, prawidłowy wynik można uzyskać po ok. tygodniu od potencjalnej daty zapłodnienia.

Test ciążowy po 3 dniach i po 10 dniach od owulacji może dać dwa różne wyniki. Po 3 dniach prawdopodobnie nie doszło jeszcze do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, a stężenie beta hCG w organizmie kobiety jest śladowe. Wykonanie próby po 10 dniach może spowodować pojawienie się nikłej drugiej kreski, która będzie sugerować podwyższony poziom hormonu i dawać szanse na ciążę. W takim przypadku warto test powtórzyć bliżej terminu spodziewanej miesiączki - jeśli jesteś w ciąży, kreski będą już znacznie wyraźniejsze.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Kiedy najwcześniej można wykonać test ciążowy? Większość dostępnych na rynku testów sugeruje możliwość uzyskania wiarygodnego wyniku po 6 dniach. W praktyce nie zawsze jest to możliwe - druga kreska na teście nie jest wyraźna i sam wynik testu może budzić wątpliwości. Po ilu dniach zatem zrobić test ciążowy?

Krwawienie miesięczne pojawia się po około 14 dniach od owulacji. Spóźniający się okres to najczęściej pierwszy znak, że organizm kobiecy przestawia się na tryb ciążowy i niektóre dotychczasowe procesy są wyłączane. Pierwszy dzień, w którym powinna pojawić się miesiączka to także idealny moment na zrobienie testu. W czwartym tygodniu ciąży, normy w jakich oscyluje poziom beta hcg to 5 - 426 mIU/ml. W przypadku gdy ilość hormonu jest mała, bo np. owulacja przesunęła się o kilka dni w stosunku do daty wynikającej z obserwacji cyklu, wynik testu może być negatywny.

Brak mitycznej "drugiej kreski", czyli wynik negatywny, nie musi jednak oznaczać braku ciąży. Powtórzenie testu po kilku dniach może przynieść radosne wieści - wtedy poziom hormonu beta hcg będzie wystarczająco wysoki, a test pokaże prawidłowy wynik badania. Testy ciążowe o wyniku negatywnym, zwłaszcza te przeprowadzane na tydzień przed okresem lub na kilka dni po stosunku, obarczone są wyższym prawdopodobieństwem błędu niż testy z wynikiem pozytywnym.

Jak się robi test ciążowy?

Co robić, kiedy chce się sprawdzić czy jest się w ciąży? Wykonać test! Jak jednak wybrać ten, który będzie wygodny, prosty w obsłudze i równocześnie będzie dawać wiarygodny wynik? Przyjrzyjmy się kilku rodzajom dostępnych na rynku testów:

- test płytkowy,

- test strumieniowy,

- test paskowy.

Zasada działania wszystkich trzech jest w zasadzie taka sama - pasek, na którym pojawi się wynik testu, musi wejść w bezpośredni kontakt z naszym moczem.

Test ciążowy płytkowy - do jego wykonania niezbędne jest zebranie moczu do czystego i suchego pojemnika, a następnie zanurzenie w nim paska testowego. Niektóre rodzaje testu posiadają dodatkowe zamknięcie, umożliwiające zabezpieczenie paska. Wynik testu widoczny jest po kilku minutach od zetknięcia się z cieczą.

Test ciążowy strumieniowy - test, który nie wymaga zbierania moczu do osobnego pojemnika - wystarczy podsunąć końcówkę testu pod strumień podczas porannej toalety i odczekać chwilę, aby pasek został odpowiednio nasączony. Wynik testu pojawia się w okienku po kilku minutach. Droższe rodzaje testów strumieniowych, posiadające elektroniczny wyświetlacz, informują również o tym, który to może być tydzień ciąży.

Test ciążowy płytkowy - zazwyczaj (ale nie zawsze) ma w zestawie malutki pojemniczek, do którego zbiera się mocz. Następnie, za pomocą kolejnego elementu pakietu testowego - pipety, należy pobrać ciecz i delikatnie umieścić kilka (ilość określona jest w instrukcji testu) kropel w odpowiednim okienku na płytce. W ciągu kilku minut pojawia się wynik - dwie kreski (jedna kontrolna, druga oznaczająca wykrycie wyższego poziomu beta hCG) oznaczają wynik pozytywny. Im wyższe stężenie hormonu, tym szybszy wynik - w przypadku kontroli w ciągu kilku dni po dacie, w której powinna pojawić się miesiączka, wynik może być dostępny nawet po kilku sekundach od wprowadzenia próbki.

Aby zadbać o jak najwyższą wiarygodność wyniku, warto dowiedzieć się nie tylko po ilu dniach wykonać próbę, ale również o jakiej porze. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Producenci wskazują, iż największą skuteczność mają te testy, do wykonania których użyto porannego moczu. Po całej nocy, stężenie interesującego nas hormonu jest większe, co pozwala na wygenerowanie bardziej prawdopodobnego wyniku. Zbieranie próbki do badania wygląda tak samo, jak zbieranie materiału do badań laboratoryjnych.

A Wy - kiedy robiłyście test ciążowy?

Teoria i praktyka nie zawsze zdążają w tym samym kierunku - nie inaczej jest też w przypadku robienia i odczytywania wyniku testu ciążowego. Każda kobieta jest a inna, a jej cykl może znacznie odbiegać od wartości statystycznych i na przykład trwać 31 dni zamiast "książkowych" 28. Znaczące różnice zauważyć można także jeśli chodzi o dolegliwości, jakie towarzyszą kobietom w każdej kolejnej fazie - jedne skarżą się na ból w trakcie owulacji, natomiast bez dodatkowych problemów przechodzą miesiączkę, inne zgoła odwrotnie - okres powoduje u nich konieczność pozostania w łóżku przez kolejne dwa dni i z utęsknieniem wyczekują owulacji, podczas której czują się doskonale.

Kiedy spojrzymy na listę objawów ciąży, pula oznak wydaje się być dość spójna, a należą do niej przede wszystkim:

- ból podbrzusza,

- uczucie ciągnięcia w okolicach macicy,

- zmęczenie,

- nudności.

Różnice pojawia się jednak w ilości i natężeniu oznak, jakie występują u danej kobiety.

Czas, w jakim pojawia się dana dolegliwość i jak bardzo doskwiera przyszłej mamie, dla każdej kobiety jest inny. Niektóre kobiety o ciąży informuje test ciążowy, a inne już 10, 11 dni po owulacji wiedzą, że rozwija się w nich nowe życie. Zazwyczaj dokładna znajomość swojego cyklu i obserwacja tego, jak w czasie jego trwania zachowuje się nasze ciało, może być pomocna podczas ustalania, czy doszło do zapłodnienia. Niestety, aby te obserwacje były w pełni miarodajne, kobieta powinna prowadzić bardzo usystematyzowany tryb życia, bez większych stresów i zmian mogących mieć wpływ na długość konkretnego cyklu.

Biorąc pod uwagę te informacje, sugerowanie się wpisami na forum dotyczącymi tego, kiedy test dał wiarygodny wynik, może być rozczarowujące. Stężenie beta hCG we krwi, tempo wzrostu hormonu oraz przede wszystkim możliwość przesunięcia się owulacji mogą powodować błędne wyniki podczas wykonywania testu w warunkach domowych. To, po ilu dniach od stosunku wykonany zostanie test ciążowy, może mieć wpływ na jakiego wynik - w przypadku wątpliwości (lub np. pojawienia się objawów charakterystycznych dla stanu ciążowego), warto test powtórzyć po kilku dniach. W przypadku ciąży, test wykonany ponownie powinien dać jednoznaczny wynik.

Kiedy sprawdzić, czy jest się w ciąży? Po ilu dniach test wykrywa ciążę?

Skuteczność testów dostępnych w aptekach i drogeriach zależna jest od ich czułości oraz od tego, kiedy test ciążowy jest przez kobietę wykonywany. W przypadku niepewnego lub błędnego wyniku (niektóre nowoczesne testy informują o nieprawidłowościach i nie podają wyniku) należy powtórzyć badanie. Z kolejnym zestawem do testu warto poczekać do następnego poranka - jak już wspomnieliśmy wcześniej, testowanie z porannego materiału daje bardziej wiarygodne wyniki.

Alternatywą dla testów domowych są testy wykonywane w laboratorium. Badanie również polega na kontroli ilość beta hCG, tylko tym razem nie w moczu, a we krwi. Badanie można wykonać w większości punktów laboratoryjnych, a jego cena wynosi maksymalnie około 50 zł.

Test ciążowy z krwi może również zostać zlecony przez lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. W pierwszych tygodniach ciąży badanie z krwi może być wykonane wielokrotnie, m.in. w celu skontrolowania prawidłowego przyrostu hormonu. Zbyt gwałtowny przyrost może być oznaką schorzeń płodu, a zbyt niski - sugerować problemy z utrzymaniem ciąży.

Kiedy test ciążowy jest pozytywny...

...najlepiej udać się do ginekologa, który zleci test ciążowy z krwi lub - jeśli badanie ma miejsce w 7 tygodniu - będzie mógł potwierdzić wynik za pomocą dopochwowego usg. Podczas badania przyszła mama prawdopodobnie będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć bicie serca swojego dziecka, które na monitorze będzie przypominać małą fasolkę. W trakcie wizyty zostanie założona też karta ciąży i wyznaczona data porodu, wyliczona na podstawie daty ostatniej miesiączki. Lekarz zleci również przeprowadzenie dodatkowych badań - m.in. morfologii i przeprowadzi wywiad medyczny - zapyta o schorzenia, na jakie cierpi pacjentka i jakie choroby przeszła.

"Dwie kreski" na teście ciążowym to także czas na suplementację kwasem foliowym, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Przyszłym mamom zaleca się również wzbogacenie diety o warzywa i inne produkty o wysokiej zawartości tego pierwiastka, np. warzywa o zielonych liściach i rośliny strączkowe. Specjalna dieta oraz dodatkowa suplementacja powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Oczywiście, ze względu na mdłości, w pierwszych tygodniach ciąży utrzymanie prawidłowej diety może nie być możliwe.

Kiedy kobieta wykonuje test ciążowy, zazwyczaj towarzyszą jej silne emocje. Wynik - niezależnie od tego czy pozytywny czy negatywny - bywa zaskoczeniem.

NOWA KOLEKCJA!
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3430 turkusowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3430 turkusowa
189,00 zł 160,65 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3031 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3031 kremowa
76,00 zł 64,60 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 różowa
155,00 zł 131,75 zł
Kombinezon dziewczęcy MAYORAL 6983 róż/wzór
Kombinezon dziewczęcy MAYORAL 6983 róż/wzór
157,00 zł 133,45 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3050 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3050 kremowa
79,00 zł 67,15 zł
Bluza dziewczęca MAYORAL 6424 zielona
Bluza dziewczęca MAYORAL 6424 zielona
157,00 zł 133,45 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3432 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3432 różowa
180,00 zł 153,00 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6425 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6425 różowa
202,00 zł 171,70 zł
Dres dziewczęcy MAYORAL 3841 zielony/krem
Dres dziewczęcy MAYORAL 3841 zielony/krem
216,00 zł 183,60 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3049 zielona
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3049 zielona
90,00 zł 76,50 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3935 kremowa
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3935 kremowa
216,00 zł 183,60 zł
Komplet dziewczęcy MAYORAL 6839 biały/czarny
Komplet dziewczęcy MAYORAL 6839 biały/czarny
234,00 zł 198,90 zł
Ogrodniczka dziewczęca MAYORAL 3907 różowa
Ogrodniczka dziewczęca MAYORAL 3907 różowa
157,00 zł 133,45 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3051 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3051 kremowa
70,00 zł 59,50 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3932 zielona/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3932 zielona/wzór
171,00 zł 145,35 zł
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3032 kremowa
Bluzka dziewczęca MAYORAL 3032 kremowa
74,00 zł 62,90 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 miętowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 3427 miętowa
155,00 zł 131,75 zł
Płaszcz dziewczęcy MAYORAL 3431 różowy
Płaszcz dziewczęcy MAYORAL 3431 różowy
216,00 zł 183,60 zł
Komplet dziewczęcy MAYORAL 3956 krem/zielony
Komplet dziewczęcy MAYORAL 3956 krem/zielony
171,00 zł 145,35 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 6975 liliowa/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 6975 liliowa/wzór
189,00 zł 160,65 zł
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3951 zielona/wzór
Sukienka dziewczęca MAYORAL 3951 zielona/wzór
107,00 zł 90,95 zł
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6426 różowa
Kurtka dziewczęca MAYORAL 6426 różowa
186,00 zł 158,10 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl